TOKİ hak sahiplerine 0.49 faiz oranlı konut kredisi verilecek

TOKİ’den ev sahibi olmaya hak kazanan kişilere yüzde 0.49 faiz oranıyla konut kredisi verilerek kaçırılmayacak bir fırsat sunulacak…

Toki 25.04.2022 - 20:49 25.04.2022 - 20:52 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de özellikle son dönemde konut fiyatlarındaki hızlı artış dikkatlerden kaçmıyor. Kira ve konut fiyatlarındaki hızlı yükseliş sebebiyle vatandaşlar TOKİ projelerine ilgi duymaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından yurdun dört bir yanında inşa edilecek konut projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. TOKİ projeleri kapsamında 100 bin kişi ev sahibi olma hayallerine kavuşacak.

TOKİ, sosyal konut projelerine başvuruları pandemi döneminden önce almış ve 100 bin kişi 2+1 ve 3+1 TOKİ evleri için başvuru yapmıştı. Başvuruların ardından TOKİ Başkanlığı kura çekilişleri yaparak hak sahiplerini belirledi. Hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından vatandaşlar sözleşmeleri imzaladı. Sözleşmelere göre sosyal konut projelerinde çok uygun maliyet oranları ile vatandaşlar ev sahibi yapılacak. Bu kapsamda müşteriler yüzde 10, 15 ve 20 gibi oranlarla peşinat ödemesi yaparak TOKİ evleri için konut kredileri kullanmaya başlayacak.

TOKİ Konut Kredisi Faiz Oranı

toki-11

TOKİ’nin yurdun dört bir yanında hayata geçirdiği konut projeleri için çekilişler tamamlandı ve hak sahipleri belirlendi. Bu kapsamda TOKİ’den ev sahibi olan vatandaşlara yüzde 0.49 faiz oranıyla konut kredisi sunulacağı açıklandı. Belirli oranlarda peşinatını ödeyen vatandaşlar, kalan borçlarını yüzde 0.49 faiz oranıyla kontu kredisi kullanarak tamamlama fırsatı elde ediyor. TOKİ konut kredisi başvuru işlemleri en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştiriliyor.

2022 TOKİ Projelerine Başvurular Ne Zaman?

Ev fiyatlarının hızla yükseldiği dönemde milyonlarca vatandaş TOKİ projeleri için sıraya giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kısa süre önce katıldığı bir programda bu yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan yeni konut projelerine yönelik önemli açıklamalar yaptı. Bakan Kurum TOKİ adına önümüzdeki günlerde yeni projelerin başlayacağını söylemesiyle milyonlarca vatandaşı heyecanlandırdı. Buna göre Mayıs ve Haziran döneminde açıklama yapıldıktan sonra TOKİ başvurularına başlanması bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@