TOKİ Kentsel Dönüşüm Projelerinin Yapılacağı Alanlar Nasıl Belirleniyor?

TOKİ Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm programları kapsamında dönüşüme alınacak alanlar nasıl belirleniyor? Konuya ilişkin ayrıntıları haberimizde inceliyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 10.12.2019 - 14:02 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

TOKİ Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm programları kapsamında dönüşüme alınacak alanlar nasıl belirleniyor? Konuya ilişkin ayrıntıları haberimizde inceliyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan bir tanesi de kentsel dönüşüm, kentsel yenileme projeleri. Belirlenen bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmaları yapan TOKİ Başkanlığı'nın bu alanları nasıl belirlediğine ilişkin ise vatandaşlar bazı sorular yönelttiler. Emlak365.com olarak TOKİ Başkanlığı'nın kentsel dönüşüm programlarını belirleme sürecine ilişkin ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİBilindiği üzere Türkiye'nin üzerinde durduğu konu başlıklarından birisi de kentsel dönüşüm programları. Türkiye'nin üzerinde bulunduğu deprem kuşağı ve kuzey bölgeler ile İstanbul'un üzerinde bulunduğu akif fay hatları bu sürecin hızlandırılması konusunda etmen oluşturuyor. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzun solulku bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların bazı bölgelerde ki yenileme faaliyetleri ise TOKİ tarafındna gerçekeştiriliyor.TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROGRAMI NASILBELİRLENİYOR?Peki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kentsel dönüşüm programları nasıl belirleniyor? Bu sorunun yanıtına dair kurumdan yapılan açıklama ise şu şekilde;"Bu projelerde dönüştürülmesi gereken alan belediyelerce tespit edilmektedir. TOKİ belediyenin başvurusu üzerine alan bilgileri ışığında yerinde inceleme yapmakta ve bir değerlendirme raporu hazırlamaktadır. Daha sonra TOKİ ve Belediye arasında imzalanan protokol çerçevesinde gerekirse proje sınır revizyonu ile uygulamaya konmaktadır."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@