TOKİ Konutları İçin Başvurularda Ne Kadar Peşinat Ödenir?

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlara başvurmak için belli bir peşinat ödemek gerekmektedir. Bu haberimizde sizlere TOKİ başvuruları için gerekli olan peşinat ödemesinden, TOKİ taksitlerinden ve ödeme yapılmaması halinde karşılaşılacak durumlardan bahsedeceğiz.

TOKİ 08.07.2021 - 11:10 08.07.2021 - 11:10 Emlak 365

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlara başvurmak için belli bir peşinat ödemek gerekmektedir. Bu haberimizde sizlere TOKİ başvuruları için gerekli olan peşinat ödemesinden, TOKİ taksitlerinden ve ödeme yapılmaması halinde karşılaşılacak durumlardan bahsedeceğiz. 

TOKİ Peşinat Ne Zaman Ödenir? 

TOKİ peşinatının ödenme tarihi, sabit değildir ve her ilde gerçekleşen projeye, durumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. TOKİ peşinatları, proje sözleşmesinin yapılmasıyla birlikte bankaya yatırılır. 

TOKİ Peşinatları Ne Kadar? 

TOKİ peşinat ücretleri, vatandaşların sahip olacakları evin toplam fiyatının %10’u olarak hesaplanmıştır. Yani, 140.000 TL değerinde bir ev sahibi olacak kişinin bankaya yatırması gereken tutar 14.000 TL’dir. 

TOKİ Taksitleri Fazla Ödenebilir Mi? 

Taksitlerini erken bitirmek isteyen vatandaşlar, yılda iki kere yapılan ( Ocak ve Temmuz aylarında) borç yapılandırma işlemi uygulayarak taksitlerinin fiyatlarını istedikleri miktarda belirleyerek ödemeye devam edebilirler. Ancak, sistem ve sözleşme gereği kalan borcun tamamı tek seferde ödenemez. 

TOKİ Taksitlerinin Faizleri Ne Kadardır? 

TOKİ’den alınmış evlerin taksitlerinde uygulanan faiz tutarı, %0.49 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı, toplam borcun ödenmeye başlamasından sonra taksitler üzerinden hesaplanmaya devam eder. 

TOKİ Taksitlerinin Faiz Artışları Neye Göre Hesaplanır? 

TOKİ faizi artış miktarları, her 6 ayda bir memurların maaş artışları, ÜFE ve TÜFE zamlarına bakılarak ve bu zamların en düşük seviyesi tespit edilerek belirlenir. Faizlerin artış miktarları ve uygulanmaya başlayacakları ay, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından resmi ilanlar verilerek vatandaşlara duyurulur.  

TOKİ Başvuru Bedeli Nedir? 

TOKİ Başvuru ücreti, TOKİ’den ev sahibi olabilmek için başvuru yapan kişilerin henüz kura işlemi yapılmadan önce bankaya yatırdıkları ücrettir. Bu tutar, TOKİ peşinatı haricinde yatırılır ve başvuru yapmak isteyen herkes için zorunlu tutulmuştur. 

TOKİ Taksit Ödemeleri Nasıl Yapılır? 

TOKİ sayesinde ev sahibi olmuş vatandaşların ödemeleri, 3 grup şeklinde belirlenmiştir ve uygulanacaktır: 

•    Yoksul grup konutları: Bu gruptan peşinat alınmaz ve taksit ödemeleri konut tesliminin yapıldığı ay itibariyle başlar. Bu sınıf için yapılmış daireler peşinatsız ve 20 ay vade ile satışa sunulur. 
•    Alt Gelir Grubu konutları: Bu grup için 2.000 TL peşinat alınır ve taksit ödemeleri konut tesliminin yapıldığı ay itibariyle başlar. Bu sınıf için yapılmış daireler 2.000 TL peşinat, 15 ay vade ile satışa sunulur. 
•    Dar ve Orta Gelir Grubu konutları: Bu grup, satın aldığı daireler için %10 peşinat 8 yıl vade, %15 peşinat  9 yıl vade ve %25 peşinat 10 yıl vade olarak sunulmuş taksit seçeneklerinden birini tercih edebilir. 

TOKİ’nin Satış Yaptığı İller Hangileridir? 

TOKİ’nin satışa daire sunduğu iller listesi, şöyle belirlenmiştir: 

Adana, Ankara, Batman, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya,Manisa,Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop ve Sivas.  Bu illerde, 2021 yılı itibariyle ev satışlarının yanına iş yeri satışları da eklenmiştir. Ancak iş yeri satışlarının vadeleri ev satışlarının vadelerine göre çok daha az tutulmuştur. Bunlarla beraber, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Hatay, İzmir, Kars, Kırklareli, Malatya, Manisa, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tokat, Van ve Zonguldak illerinde de gerçekleştirilmek üzere projelerin çizildiği ve 2022 itibariyle temel atılma işlemlerinin gerçekleşmeye başlayacağı bilgisi, TOKİ tarafından açıklanmıştır. 

2021 yılında Çorum’da 17, Denizli’de 37, Karabük’te 249, Niğde’de 44 ve Van’da toplamda 60 adet yeni konut projesine başlanmıştır. 

TOKİ Taksit Ödemeleri Yapılmazsa Ne Olur? 

TOKİ taksitlerinin ödenmezse, önce yüksek faiz işlemi uygulanır. Taraflar, taksitlerini geciktirmeli öderse faiz işlemi uygulanır ancak taksitlerini ödemez ve biriktirmeye başlarlarsa, 10 taksit ve üzerinde TOKİ kişilerin sözleşmelerini iptal eder. Bugüne kadar ödenen taksitleri ve TOKİ peşinatları ve yapılmış diğer tüm masraflar taraflara geri ödenir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@