TOKİ Konutlarıyla İlgili Merak Edilenler

TOKİ’nin vatandaşlara sunduğu kolaylıklar için akıllara gelen soruları sizler için haberimizde paylaşıyoruz.

TOKİ’nin sunduğu kolaylıklardan yararlanmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı hususlar söz konusu. Haberimizde akıllarda yer alan bazı soruları sizler için cevaplandırıyoruz.

Bireysel emeklilik ile TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara başvuru yapılır mı?

TOKİ’nin emekliler için sunacağı konutlara başvuruda bulunabilmek için, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olunması gerekir. Bireysel emeklilik ile yapılan başvurular geçerli sayılmaz.

TOKİ konutlarına başvuru sayısı konut sayısını geçer ise ?

Böyle bir durum söz konusu olur ise, konut almaya hak kazananları belirlemek için belediyelerce organize edilen kura çekimi yapılmaktadır. Kura sonucunda da konut sahibi olacak vatandaşlar belirlenir.

TOKİ konutlarına başvuru yapılıp daha sonra başvurudan vazgeçilir ise?

TOKİ konutlarına başvuru yapıldıktan sonra eğer başvurudan vazgeçilmek istenirse; başvuru bedelleri başvuru yapan kişiye geri ödenir.

TOKİ sistemi nasıl ilerliyor?

Belediye, konut talebini belirlemek için TOKİ’nin hazırlamış olduğu anket formunu belediyeye gönderir. Gönderilen anket formu ile belediye anket yapar.

TOKİ’den konut sahibi olmak isteyenler bu ankette yer alan, tercih ettikleri konut tipine, metrekare büyüklüklerine, oda sayılarına, fiyatlarına ve ödeme şekillerine göre tercihlerini belirtir. Yapılan bu anketler ile ortaya çıkan konut ihtiyacına göre TOKİ plan yaparak, konut tipini, tahmini fiyat ve satış koşullarını hazırlayarak ilgili belediyeye göndermekte ve belediyeye belli bir süre vermektedir.

Bölgede bulunan Ziraat Bankası Şubesi’nde TOKİ adına banka hesabı açılır. TOKİ’nin belirlediği şartlar doğrultusunda belediye duyuru yapar. Konut almak isteyen vatandaşlar başvurularını belediyeye yaparak taahhütname imzalar.

Konutlar için ödenecek ücretler Ziraat Bankasının ilgili şubelerine yatırılır. Başvuru sayısının TOKi tarafından uygun görülmesi halinde proje ihaleye çıkarılır. İhale sonucunda da konutların kesin fiyatını belirler ve belediyeye bildirir.

Taşınmaza sahip olanlar TOKİ konutlarına sahip olabiliyor mu?

Başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması gerekiyor. Açık satışlarda bu şart aranmamakla birlikte bazı durumlarda uygulanabiliyor. Projelerin satış duyurularında detaylı olarak bilgilendirme yapılıyor.

TOKİ konut projelerinden satın alınan daireler kiraya verilebilir mi?

Standart tip konuta sahip olanlar kiraya verebiliyor fakat, 3+1 konutların kiraya verilme durumu TOKİ tarafından belirleniyor.

Dul ve yetimler için herhangi bir ayrıcalık tanınıyor mu?

TOKİ yalnızca şehitlerin dul ve yetimlere ayrıcalık imkanı sağlıyor. Diğer dul ve yetimler için herhangi bir ayrıcalık tanınmıyor.


Katkıda Bulunun