TOKİ Kulekol İnşaatı Tamamlandı!

Türkiye'nin sınır güvenliğini arttırmak için inşa edilen TOKİ Kulekol projesi kapsamında inşa edilen kulekollar tamamlandı. Daha öncede TOKİ Kalekol inşaatları ile adından söz ettirmişti.

TOKİ Kulekol İnşaatı Tamamlandı!

Türkiye'nin sınır güvenliğini arttırmak için inşa edilen TOKİ Kulekol projesi kapsamında inşa edilen kulekollar tamamlandı. Daha öncede TOKİ Kalekol inşaatları ile adından söz ettirmişti.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından Mehmetçiğin güvenliğini sağlamak için yapılan Kulekol projesi kapsamında Suriye sınırında Kilis'in İlbeyli ilçesine yapılan Kulekol inşaatı tamamlandı. 22 gözetleme kulesini kapsayan kulekol projesi 7 metre genişlik ve 15 metre uzunlukta inşa edilen kulekol 5 katlı olarak inşa edildi.22 Gözetleme Kulesi İnşa EdildiYapılacak olası roketatar saldırılarına karşı özel olarak güvenli inşa edilen kulekollar mehmetçiğin gözetleme görevinde can güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlandı. 5 kattan oluşan toplam 22 gözetleme kulesi TOKİ tarafından inşa edilerek askerlerimize teslim edildi.Roketatar ve havan saldırılarına karşı özel güvenlikli olarak üretilen kulekol inşaatlarında üstün dayanıklılığa sahip olan C50 beton kullanılırken bu dayanıklılığı arttırmak için Dramix teller kullanıldı. Her bir kulekolda 10 kişilik askeri timin yaşaması için gerekli tüm alt yapılara yer verildi. Askeri birlikler tarafından yerleri stratejik olarak belirlenen 22 kulenin her birindeki elektronik gözetleme sistemleri ise Türkiye'nin gururu Aselsan tarafından yapıldı.Kulekol ve Kalekol Nedir?Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından üretilen üstün güvenlikli karakol ve kule inşaatlarına verilen isimlerdir. Hain terör örgütleri tarafından sınır bölgelerinde yapılan karakol baskınlarına karşı güvenlik önlemlerinin alınması adına yürütülen proje kapsamında hayata geçirilmiştir.Kurşun geçirmez mevziler, roket atar ve havan saldırılarına karşı dayanıklı ve kurşun geçirmez cam gibi üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı karakollar sayesinde her biri Türk milletinin evladı olan askerlerimizin can güvenliklerinin sağlanması amaçlanmaktadır. TOKİ bu projelere ek olarak sınır duvarı projesini de hayata geçirmiş, alt yapı konut projeleri kadar Türkiye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki projelerde de aktif olarak yer almayı görev bildiğini bir kere daha kanıtlamıştır.Emlak365.com