TOKİ Kurasız, Ön Şartsız Açık Konut Satışı Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Ev almak isteyen vatandaşlar için en önemli imkanlardan bir tanesi, TOKİ açık konut satışları.

TOKİ Kurasız, Ön Şartsız Açık Konut Satışı Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Ev almak isteyen vatandaşlar için en önemli imkanlardan bir tanesi, TOKİ açık konut satışları. Özel başvuru koşullarının sağlanması durumunda başvuru yapılan açık konut satışlarında en merak edilen noktalardan birisi başvuru işlemleri.

Başvuru işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağını merak eden vatandaşlar için tüm sürecin ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz.

TOKİ'DEN ÖN ŞARTSIZ KONUT SATIŞLARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı farklı il ve ilçelerde yer alan tamamlanmış konut projelerinden yıl içerisinde konut satışları yapıyor. Bu konut satışlarının bir bölümü kuralı konut satışlarından bir bölümü ise açık artırma ile oluyor. Tüm bunların dışında kurum tek fiyat üzerinden açık konut satışları yapıyor.

Açık konut satışlarında vatandaşlara herhangi bir kura işlemi, ön başvuru, açık artırma, ihale gibi aşamalar uygulanmıyor. Açık konut satışları direk konut satışı olup vatandaşlar ilan edilen başvuru tarihlerinde başvurularını yapıyorlar. Başvurularını tamamlayan vatandaşlar konutların sahibi oluyorlar.

Açık konut satışlarında vatandaşların dikkat edecekleri hususlar bulunuyor. Bu hususların ilki satışı yapılacak konutların alt gelir grubu ile orta gelir grubu kapsamında satışı yapılması. Burada önemli olan nokta alt gelir grubu konut satışlarına yapılacak başvurular, TOKİ tarafından ilan edilen ve kurumun web sitesinde yer alan genel başvuru koşullarının sağlanması durumunda yapılır. Orta gelir grubunda ise ikamet şartı, gelir şartı gibi koşullar bulunmaz.

Açık konut satışlarında vatandaşlar başvuru önceliğine göre satışa çıkarılan konutlardan istediklerini alırlar.

AÇIK KONUT SATIŞLARINA NASIL ULAŞILIR?

TOKİ'den kurasız konut almak isteyenler, kurumun resmi sitesinden ilan ettiği satış duyurularını takip edecekler. Bunun için TOKİ'nin resmi web sayfasına erişim sağlayacak vatandaşlar burada Satışlar sekmesine tıklayacaklar. Açılan sayfada tüm satış listesi yer alacak. Burada arama filtreleme sekmesinde Satış Türü yazan yerde Açık Konut Satış seçilecek. Bu şekilde kurasız konut satışlarına erişim sağlanacak.

AÇIK KONUT SATIŞLARINA BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Açık konut satışlarına başvurular Halk Bankası yada Ziraat Bankası'ndan yapılır. Satış duyurusunda aracı bankanın hangi banka olduğu duyurulur. Vatandaşlar ilan edilen bankanın ilgili şubesine giderek konutlar için başvurularını yapabilirler.