TOKİ Orman Yangınında Küle Dönen Evi 19 Günde İnşa Etti! İşte Köy Evi

Orman yangınlarının olduğu dönemde proje görsellerinin yayımlanması nedeni ile büyük tepki çeken TOKİ Yöresel Köy Evleri projesinin ilki tamamlandı.

Toki 31.08.2021 - 16:30 31.08.2021 - 16:38 Gülcan Özer

Orman yangınları nedeni ile Türkiye'nin ciğerleri yanarken yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeni ile ne yazık ki pek çok kişi de evsiz kalmıştı. Evi yanan kişiler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yanan evlerin yeniden inşa edileceği açıklanmıştı. 

Süreçte TOKİ tarafından hazırlanan projenin görselleri sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanmış, orman yangınları söndürülmeden görsellerin paylaşılmasına kamuoyunda büyük tepki gösterilmişti. Süreçte orman yangınlarının tamamen söndürülmes ile beraber evi yanan kişiler için hasar tespit çalışmaları sonrasında ilk inşaatlar başladı. 

 MUĞLA'NIN MARMARİS İLÇESİNDE YANGINDA KÜLE DÖNEN EVLER YENİLENİYOR! 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından inşa edileceği duyurulan Yöresel Köy Evleri projesinin lik tamamlanarak teslim edildi. Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangınında evleri kullanılamaz hale gelen Günay Şahin ile eşi İlyas Şahin için TOKİ tarafından 12 Ağustos tarihinde inşasına başlanan örnek köy evi projesi tamamlanarak teslim edildi. 

toki-köy-evleri-3

Yaşlı çift evlerini teslim alırken büyük sevinç yaşarken tek katlı olarak inşa edilen köy evinin 2+1 konut tipinde 120 m2 olarak projelendirildiği belirtildi. 

toki-köy-evleri-2

Yeni evini teslim alan Şahin yapmış olduğu açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un kendilerini ziyaret ettiklerini ve yanan evlerini kontrol ettiklerini söyleyerek evlerinin oturulamaz hale gelmesi nedeni ile yıkım kararı çıktığını söyledi. 

Şahin "Talimatı verdi. Geldiler, eski evi yıktılar, yeni evin temelini attılar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`dan, devletimizden, milletimizden Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız talimat vermeseydi bunlar olmazdı. Evimizi bitirmek için gece gündüz çalıştılar. Şükür yeni evimiz güzel oldu" dedi.

Evlerini gören kişilerin fikirlerini değiştirdiklerini belirten Şahin dedikodular nedeni ile TOKİ evlerini istemeyen kişilerin de TOKİ'ye başvuru yaparak ev yatırmak istediklerini dile getirdi. 

toki-köy-evleri-1

TOKİ YÖRESEL KÖY EVLERİ İLE YANAN EVLERDE YAŞAYANLAR MAĞDUR EDİLMEYECEK! 

Orman yangınları nedeni ile evleri yanan kişilerin TOKİ 'den ev sahibi olacaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kimseyi mağdur etmeden herkesi ev sahibi yapacaklarının müjdesini vermişti. Bu kapsamda evler TOKİ tarafından yöresel köy evi konseptinde tasarlanacak ve hak sahiplerine teslim edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@