TOKİ Selden Etkilenen Rize'de Yeni Konut Projelerini Hazırlamaya Başladı

Rize'de meydana gelen sel felaketinin ardından TOKİ tarafından yeni evlerin inşası için proje çalışmalarına başlandı. 

TOKİ 18.07.2021 - 23:30 18.07.2021 - 23:30

Önceki gün Rize'de meydana gelen yoğun yağışların ardından gerçekleşen sel ve heyelan felaketlerişnin faturası çok ağır oldu. Toplam 4 ilçede çok sayıda ev yıkılırken dere yatağına kurulu evler de büyük oranda zarar gördü.

Sel felaketinin meydana gelmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hemen bölgeye giderek çalışmalara başladılar.

2 gündür Rize'ye kamp kuran bakanlar kendi görev alanlarındaki çalışmaları yöneterek afetin izlerini silmeye çaba gösteriyorlar. Yaşanan süreçte en kritik görev ise çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un oldu.

24 BİNA ACİL OLARAK YIKILIYOR

Bakan Murat Kurum Rizeye gider gitmez yıkılan ve hasar gören evlere dair çalışmaları yönetmeye başladı. Yapılan çaslışmalarda inceleme gerçekleştirilen 236 binanın 24'ünün acil olarak yıkılmasına karar verildi. Bu binaların ağır hasarlı ve yıkık oldukları tespit edildi. 

murat kurum rize

TAŞINMA VE KİRA YARDIMI YAPILACAK

Rize'de dere yatağına kurulan evlerde yaşamlarını sürdüren vatandaşlara yönelik de bir çalışma gerçekleştirildi. Dere güzergahında bulunan evlerin taşınma süreçleri başlatıldı. Bu evlerde ikamet eden ve bu evlerin mülklerine sahip olan vatandaşlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından taşınma ve kira yardımı yapılacağı açıklandı.

TOKİ 4 İLÇEDE KONUT İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kendi bakanlığının kuruluşlarından olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nı (TOKİ) da devreye sokarak Rize'ye özel bir çalışmanın da startını verdi. Buna göre TOKİ, Rize'de selden ve heyelandan etkilenen 4 ilçede konut inşa edecek. 

Dere yataklarındaki riskli binalarda vatandaşların yaşamlarını devam ettirmelerine izin verilmeyecek. Bu binalara alternatif olarak uygun yerlerde konut inşa edilerek vatandaşların daha güvenli yapılarda yaşamaları sağlanacak.

HEM MERKEZDE HEM KÖYLERDE TOKİ KONUT PROJELERİ HAZIRLANMAYA BAŞLANDI

toki açıklama

TOKİ hem merkezi yerlerde hem de Rize'nin köylerinde konut inşasına başlamak için projelendirme çalışmalarını başlattı. Merkezi yerlerde yapılacak olan konutlar yatay mimariye göre inşa edilecek ve zemin dahil en fazla 3-4 katlı olacaklar.

TOKİ'nin Rize'nin köylerinde inşa edeceği konutlar için de hazırlanmasına başlanılan projenin ana kriterleri belli oldu. Buna göre bu konutların altınds ahır ve depo gibi alanlar bulunacak. Köy yaşamına uygun, çiftçilik ve hayvancılık yapımına yönelik konutlar TOKİ tarafından inşa edilip mağdur vatandaşlara verilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@