TOKİ Taksitleri Ne Kadar Artacak? Ocak 2022 Artış Oranı Zammı Hesaplama

Son 6 aylık enflasyon oranı ve memur maaş zam oranı rakamının belirlenmesi ile gözler TOKİ'ye çevrildi. 2022'de TOKİ taksitleri ne kadar artacak, taksit artışı Ocak 2022 zammı nasıl hesaplanır?

TOKİ Taksitleri Ne Kadar Artacak? Ocak 2022 Artış Oranı Zammı Hesaplama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dar gelirli vatandaşları uygun konut fiyatları ile ev sahibi yapıyor. Türkiye'de binlerce konut inşa eden TOKİ, vatandaşlara ödeme konusunda da destek oluyor. Öyle ki bir TOKİ dairesinin aylık taksit ödemesi, herhangi bir dairenin kirasından ucuz oluyor.

2022 yılına girilmesiyle birlikte asgari ücret, memur maaşı ve kira artış oranları güncellendi. Buna göre TOKİ'nin aylık taksit ücretleri de artacak.

TOKİ TAKSİT ARTIŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

TOKİ, borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yani yılda iki kez bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırmaktadır. Açıklanan 2 rakam arasında hangisi düşükse taksit artışı zam oranı olarak o rakam kullanılmaktadır. Dönemsel artışlar, satış duyurularında İdare tarafından ilan edilmektedir.

toki taksitleri ne kadar artacak

TOKİ TAKSİTLERİ NE KADAR ARTACAK 2022?

Vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapan TOKİ, her yılın 6 aylık iki döneminde taksit ve borç bakiyesi tutarlarını güncellemektedir. Bu hususta memur maaşlarındaki artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranları ön plana çıkıyor. 2022 yılında memur maaşlarına yapılacak zam için enflasyon oranı yüzde 26 olarak belirlendi. Memur maaşlarına ise yüzde 30,5 oranında zam gerçekleşti.

TOKİ taksitleri son 6 aylık enflasyon oranı ve memur maaş zamlarına göre belirlenmektedir. Bu iki kriterden en düşük olanı TOKİ'nin taksit artışında kullanılacak orandır. Buna göre son 6 aylık enflasyon rakamı memur maaşı zam artışından düşük olduğu için TOKİ taksitlerine yüzde 26 oranında zam yapılacak.

TOKİ taksitlerine yapılacak zam sonrasında vatandaşların TOKİ konutları için ödediği taksitler artmış olacak. TOKİ konut kredisiz, taksitle konut satışı yaparken imzalanan sözleşme kapsamında satın alınan konutlara yılda 2 kere biri Ocak ayında, diğeri ise Temmuz ayında olmak üzere yılda 2 kere enflasyon zammı yapılmaktadır. Enflasyon hesaplaması için ise açıklanan memur maaş zam oranı ile son 6 aylık enflasyon rakamı arasında en düşük olanı uygulanmaktadır.

Söz konusu kesin rakam TOKİ tarafından açıklanacak olup resmi açıklama geldiği anda sitemizde yer alacaktır.

SONRAKİ HABER