TOKİ Ucuza Satacak, Ziraat Bankası Kredi Verecek! 240 Ay Vadeli 0.49 Faizle Kredi Destekli 100 Bin Sosyal Konut Geliyor

Yükselen konut fiyatlarına devlet yumruğu geliyor! Kiralık ve satılık ev fiyatları ile mücadele etmeye çalışan dar gelirli vatandaşa beklenen TOKİ 100 bin sosyal konut projesi 2022 müjdesi geldi!

Toki 14.04.2022 - 08:20 14.04.2022 - 08:32 Gülcan Özer

İlk olarak 2019 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçimlerden önce açıklanan 50 bin sosyal konut projesi rekor ilgi görmüş, yoğun başvuru yapılması üzerine sosyal konut projelerinin her sene yapılacağı ilan edilmişti. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından hayata geçirilen sosyal konut projelerinde 2020 senesinde rakam 100 bin sosyal konuta çıkartılmış ve yine İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi konut fiyatlarının yüksek olduğu illerde başvuru rekoru kırılmıştı. 

2021 senesinde ise pandemi nedeni ile beklenen sosyal konut projesi ilanı yayımlanmamış ve TOKİ açık satış ilanları ile seneyi tamamlayarak toplu talep alımına çıkmamıştı. Gözler 2022 senesine çevrilirken Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınan yeni sosyal konut projesi hakkında beklenen açıklamayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptı. 

CUMHURBAŞKANI EROĞAN TALİMAT VERDİ: EVİ OLMAYAN DAR GELİRLİ KALMAYACAK! 

Bakan Murat Kurum yapmış olduğu konuşmasında son dönemde konut fiyatlarında ve ev kiralarında yaşanan artışlara da değinerek "Üretim eskiye nazaran dünya çapında az olduğu için böyle bir durum var. Konut ham maddelerindeki artış etkili oldu" diyerek fırsatçılık yapan kişilerin de olabileceğini ancak bunun genele maledilmemesi gerektiğini belirterek devlet olarak TOKİ üzerinden konut fiyatlarını düşürecek yeni bir müdahaleye hazırlandıklarını söyledi. 

MURAT KURUM TOKİ AÇIKLAMASI

TOKİ 100 BİN KONUT 2022 BAŞVURULARI BAŞLIYOR! ZİRAAT BANKASI 0.49 FAİZLİ KONUT KREDİSİ VERECEK Mİ?

Milyonlarca dar gelirlinin beklediği müjdeli haberi canlı yayında açıklayan Bakan Murat Kurum Haziran ayı itibari ile TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvurularını almaya başlayacaklarını belirterek "Sonuçta talep olduğu sürece arz olur. Bu sene de Haziran veya Temmuz ayında TOKİ müjdesini Cumhurbaşkanımız verecek. İnsanlarımız bu konutlara erişebilsin diye evi olmayanlara veriyoruz" diyerek açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağını söyledi. 

0,49 KREDİ DESTEĞİ

ZİRAAT BANKASI 240 AY VADELİ 0.49 FAİZLİ KONUT KREDİSİ VERECEK Mİ?

Hatırlanacağı üzere 2020 senesinde düzenlenen 100 bin sosyal konut projesi kapsamında o dönemde tarihin en düşük konut kredisi faiz oranı ile kredi desteği verileceği açıklanmıştı. Yapılan açıklamanın ardından TOKİ'den ev alacaklara 240 ay vadeli yüzde 0.49 faiz oranı ile Ziraat Bankası konut kredisi kullandırmıştı. Bu senede kamu bankaları üzerinden kredi desteği verilmesi beklenirken oranın değişip değişmeyeceği konusunda ise henüz bir açıklama gelmedi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@