Çevre Bakanı Murat Kurum Açıkladı, Yeni TOKİ Müjdesi Geliyor! 81 İlde Sosyal Konut Projeleri Başlayacak!

Çevre Bakanı Murat Kurum Açıkladı, Yeni TOKİ Müjdesi Geliyor! 81 İlde Sosyal Konut Projeleri Başlayacak!
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan yeni bir TOKİ müjdesi geldi. 81 il için sosyal konut hamlesi yapılacağını duyuran Murat Kurum tarih de verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kuruum katıldığı televizyon programında çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de konut fiyatlarının yüksekliğinde TOKİ’nin yeni sosyal konut projesi müjdesine kadar kapsamlı açıklamalar yapan Bakan Murat Kurum kamuoyuna önemli bilgiler duyurdu.

Türkiye’de inşaat maliyetlerinin yükselmesi hakkında bir değerlendirme yapan Bakan Murat Kurum, “İnşaat malzemelerinin fiyatlarında bir artış yaşanıyor. Bırakın tedarik etme imkanını tedarik zinciri öyle bozuldu ki 9-10 ay sonrasına gün alabiliyorsunuz. Dünyada da durumun böyle olduğunu görüyoruz. Avrupa’da insanlar konut fiyatları arttığı için eylemler yapıyorlar. Birde burada işin içinde fırsatçı bir kitle de var. Bu fırsatçılar yüzünden tüm inşaat sektörünü itham edemeyiz. Biz gereken araştırmaları yapıp, tespit ettiklerimize de gereken yaptırımları uyguluyoruz.” dedi.

TOKİ 81 İLDE YENİ SOSYAL KONUT PROJELERİ YAPACAK

TOKİ’nin yeni proje planları hakkında da bilgi veren Bakan Murat Kurum, “TOKİ esasında konut fiyatlarındaki yükselişleri kontrol etmek için var. Girdi – çıktı maliyetlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Biz TOKİ olarak son 20 yılda 1,2 milyon konut ürettik. 100 bin sosyal konut inşa ettik. Türkiye’de 2021’de satılan konutların yüzde 14’ünü TOKİ konutları oluşturuyor. TOKİ ile beraber yakın bir zamanda yeni bir sosyal konut hamlesine başlayacağız. 81 ilimizde yeni sosyal konut projeleri yapılacak.” ifadelerini kullandı.

HAZİRAN AYINDA TOKİ MÜJDESİ VERİLECEK

Haziran ayında TOKİ müjdesi vereceklerini duyuran Bakan Murat Kurum, “TOKİ konutlarının bir özelliği de serbest piyasadaki konut fiyatlarının kontrol altına alınmasıdır. Bunu oldukça önemsiyoruz. Şimdi Haziran ayında yeni bir TOKİ müjdesini vatandaşlarımıza duyuracağız. Bu müjdenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. Dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın konut satın alabilmelerine imkanlar sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com