TOKİ, Projeleriyle Tarıma Destek Oluyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kırsalda yaşayan vatandaşlara cazip yaşam alanları sunmak için Tarımköy projelerini uyguladıklarını açıkladı.

TOKİ, Projeleriyle Tarıma Destek Oluyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kırsalda yaşayan vatandaşlara cazip yaşam alanları sunmak için Tarımköy projelerini uyguladıklarını açıkladı.

01 Ağustos 2017 Salı 16:30 | Güncelleme: 01 Ağustos 2017, 16:30
TOKİ, Projeleriyle Tarıma Destek Oluyor
Köyden kente göç yaşanılması sonucu çarpık kentleşmenin ortaya çıktığını ve Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, kırsalda yaşayan vatandaşlara cazip yaşam alanları sunmak için Tarımköy projelerini uyguladıklarını açıkladı.

Tarımköy uygulaması kapsamında bugüne kadar 5 bin 747 konut yapılığını ifade eden Ergün Turan, hazırlanan projelerde vatandaşlara tarıma elverişli arazi tahsis edildiğini, dağınık durumda olan yerleşim yerlerini bir araya toplandığını ve yerel mimari dokunun korunarak yenilendiğini ifade etti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, vatandaşlara modern bir köyde yaşama imkanı sunulduğunu vurgulayarak; “Hem barınma ihtiyacının sağlanması hem de ekonomik anlamda gelişim ile göç sorununa karşı Tarımköy uygulamaları alternatif bir önlem oluyor" dedi.

100 Konutluk Tarımköy Projesi

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine 100 konutluk Tarımköy ihalesinin yapıldığını bildirdi.

Planlanan 100 konutluk proje kapsamındaki konutların yöreye özgün inşa edileceğini, otoparkın ve ticaret alanının da bulunacağını belirten Ergün Turan, vatandaşlar için nitelikli nitelikli sosyal çevre imkanı sunacağını dile getirdi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Tarımköy projesi ile ilgili; "Yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkın yerinde iskanı, sağlıklı yaşanabilir konutlara kavuşturulmasına yönelik projeler oluşturularak şehre göçün önlenmesini sağlamayı, kurum ve kuruluşların mevcut imkanlarını bir araya getirmeyi, iş birliğini geliştirip güçlendirmeyi, mevcut kaynakların verimli kullanılmasını amaçlıyoruz" açıklamasını yaptı.

Toprağı Olmayan Çiftçilere Tarım Arazisi ve İşletme Kredisi

Ergün Turan, Tarımköy projelerinin yalnızca bina yapımını kapsamadığını, bu projeyle altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolu, çocuk parkı ve çevre düzenlemesi olan modern köyler inşa edileceğini belirtti.

Tarımköy projesi ile toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi verildiğini belirten Ergün Turan; “Köyün su kaynakları, çayır, mera ve orman alanları da göz önüne alınarak mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor. Tarımköyler, sel ve deprem gibi afetlere karşı zemini sağlam ve korunaklı yerlere yapılıyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.