TOKİ, Şehirleri Deprem ve Afete Hazırlıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, şehirlerin olası deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

TOKİ, Şehirleri Deprem ve Afete Hazırlıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, şehirlerin olası deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

18 Ağustos 2017 Cuma 14:30 | Güncelleme: 18 Ağustos 2017, 14:30
TOKİ, Şehirleri Deprem ve Afete Hazırlıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 17 ağustos deprem felaketinin bir daha yaşanmaması için kentsel dönüşüm projesi hazırladıklarını açıkladı.

Hazırlanan proje ile TOKİ Başkanı Ergün Turan, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm çalışması yapılacağını belirtti.
TOKİ Başkanı Ergün Turan; "17 Ağustos Marmara Depremi'nde yaşadığımız bu ağır tabloyu tekrar yaşamamak adına, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile şehirlerimizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem ve afetlere karşı hazırlıyoruz" açıklamasını yaptı.

286 Bin 500 Konutluk 191 Kentsel

17 Ağustos 1999 yılında yaşanılan depremde 300 binden fazla konutun yıkıldığını ifade etti.

Bu büyük kayıpların tekrar yaşanmaması adına yapılan kentsel dönüşüm projesi ile binlerce konutu yenilemek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Ergün Turan; “Topraklarının yüzde 70'inden fazlası 1. ve 2. derece deprem bölgesi olan ülkemizde, olası can kayıplarının önlenmesi açısından en önemli argümanlardan biri kentsel dönüşümdür. Bu sürecin yürütülmesinde en aktif kurum olarak hizmet veriyoruz.

Yerel yönetimlerimizle işbirliği içinde ülke genelinde toplam 72 milyon 500 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. 17 Ağustos Marmara Depremi'nde yaşadığımız bu ağır tabloyu tekrar yaşamamak adına, 286 bin 500 konutluk 191kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile şehirlerimizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem ve afetlere karşı hazırlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Konfor ve Kazanç Aracı Değil, Zorunluluk

Mevcut depremsellik ve yapı stoku dikkate alındığında, dönüşümün tümüyle zorunluluk olduğunu belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. 7,5 milyon riskli yapıyla, kentsel dönüşümün konfor ve kazanç aracı olmadığını bunun bir zorunluluk olduğunu açıkladı.

Vatandaşlar, yerel yönetimler, müteahhit firmalar, herkes bu bilinçle fedakarlık yapmak zorunda oluğunu ve hiçbir kazancın, konforun, insan canından üstün tutulmaması gerektiğini vurguladı.

Kentsel dönüşüm adına yapılan çalışmalar tamamlandığında konutların dışında ticari alanların da nitelik kazanacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan; "Deprem tehdidi karşısında, vatandaşlarımızın, kamu ve sektör paydaşlarımızın, dönüşüme 'can güvenliği' esası ile yaklaşmaları, şehirlerimizin sağlıklı ve hızlı şekilde depreme hazırlanmasına ivme kazandıracaktır.

Kentsel dönüşümün yanı sıra dar ve orta gelirlilere dönük konut ve yaşam alanlarının inşası devam ederken tamamlanan konutları teslim alarak ev sahibi olan vatandaşlarımızın mutluluğuna ortak oluyoruz” açıklamasını yaptı.

TOKİ'den Afet Bölgesi Konut Üretimi

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kentsel dönüşüm projeleri ile bölgelerin yaşam kalitelerinin arttırılmasını önemsediklerini belirtti. Kentsel dönüşümün, kente yük değil aksine değer katması gerektiğini vurguladı.

Farklı bölgelerde yaşanan depremlerde zarar gören vatandaşların acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak için afet bölgesi konut üretimleri çalışmaları da yaptıklarını belirterek; "İdaremiz doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut inşasına ve alt yapı düzenlemelerine 1992 yılında yaşanan Erzincan depremi ile başladı.

2017 yılına kadar Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ve yurt dışında 132 proje kapsamında 37 bin 734 afet konutu inşa ettik. Yurt dışında afete maruz kalan ülkelerde 4 bin 620 konutun yanı sıra hastane, okul gibi farklı ihtiyaçlara yanıt veren sosyal tesisler yaptık" açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.