TOKİ'den Depremzedeler İçin Dev Yatırım! Elazığ'a 10 Milyarlık Yeni Kent

2020 yılında Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında TOKİ binlerce yeni konut inşa ederek vatandaşın yaralarını sardı. TOKİ, Elazığ için toplamda 10 milyar liralık yatırım ile yeni bir kent kurdu.

Toki 24.01.2022 - 16:17 24.01.2022 - 16:25 Büşra Uluşen

24 Ocak 202 tarihinde Elazığ'da meydana gelen deprem felaketi sonrası vatandaşların birçoğu evsiz kalmıştı. Bu durum karşısında harekete geçen TOKİ, vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için 23 bin 249 konuttan oluşan projelerinin tamamına yakınını tamamladı. 

Elazığ'da 27 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat  Kurum'un yönetiminde, ağır hasar gören ve yıkılan evlerin yerine inşa edilen 24 bin 537 konuttan 23 bin 249'unun ihale süreci gerçekleştirildi. 

elazığ depremi

Proje kapsamında tamamlanan 18 bin 530 konut, Elazığ Valiliği tarafından gerçekleştirilen kura çekimi ile depremzedelere teslim edilmeye başlandı. Elazığ depremi sonrası bölgeye yapılan yatırımın toplam 10 milyarı bulduğu ve bu büyük yatırımla birlikte deprem bölgesine yeni bir kent inşa edileceği öngörülüyor. 

18 BİN KONUT TESLİM EDİLMEYE HAZIR

TOKİ 4 No'lu Uygulama Şube Müdürü Taşkın Çalık, Elazığ depreminin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında depremzedelerin konut ihtiyacının karşılanabilmesi için 24 bin 537 konut inşa edilmesinin planlandığını söyledi. 

elazığ depremi2

İlk ihalesi 14 Şubat 2020 tarihinde yapılan konut projesi için depremin birinci yılında 8 bin konutun inşasının tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildiği bilgisi verildi. Şu an itibarıyla depremin ikinci yılında devlet ve devlet kurumlarının çalışmaları sonucu 18 bin 530 konutun kullanıma hazır hale getirildiği aktarılırken, deprem sonrası 10 milyar lira yatırım bedeli ile 14 merkez mahallede ve 6 ilçede toplam 67 noktada konut inşaatına başlandığı ve bunları 47 noktasında inşaatların tamamlandığı kaydedildi. 

KALAN İNŞAATLAR YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Çalık, proje kapsamında okul, iş yeri, cami, fırın, park, spor tesisi ve yürüyüş yollarının da bulunduğu çevre düzenlemesiyle dikkat çeken projede 7 okul ve 9 caminin tamamlanarak teslim edildiğini söyledi. 

elazığ depremi yeni konut1

Elazığ'da üretilen konutların yanında 1.352 iş yerinin inşaatına başlandığı, 884 iş yerinin de teslim edilmeye hazır halde olduğu bilgisini veren Çalık, bugün itibarıyla 777 köy evinin tamamlanarak teslim edileceğini, köy evleriyle ilgili hak sahiplerinin isterse kendi arazisine, isterse de inşa edilen toplu alanlardan seçim yapabileceğine dikkat çekildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@