TOKİ'den Ekrem İmamoğlu'nun Arnavutköy Sosyal Konut Projesi İddialarına Yanıt Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yazılı bir açıklama yapılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına cevap verildi. 

Toki 13.09.2021 - 18:52 13.09.2021 - 18:58 Engin Uzunoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun TOKİ'nin Arnavutköy'deki uygulamalarına ilişkin eleştirilerine ve iddialarına TOKİ tarafından yazılı bir açıklama yapılarak cevap verildi. TOKİ'nin yaptığı açıklamada tüm iddiaların asılsız olduğu ifade edildi. 

TOKİ'DEN ARNAVUTKÖY İDDİALARINA CEVAP

TOKİ'nin dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapma misyonuna vurgu yapılan açıklamada, “TOKİ son iki yılda dar gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olabilmeleri için 50 bin ve 100 bin sosyal konut kampanyaları düzenlemiştir. Bu kampanyaların özelinde İstanbul'da 16.300 sosyal konut satışa çıkarılmış ve bu konutlar için de 673.693 başvuru alınmıştır. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın açıklamalarına konu olan ve 100 bin sosyal konut kampanyası kapsamında 2019'da kuraları çekilen Arnavutköy projesinde 3.750 konut satışa çıkarılmış, bu konutlara 135.569 vatandaşımız satın alma başvurusunda bulunmuştur. Satışa çıkarılan bu konutlara dar gelirli olan, evi olmayan ve İstanbul'da ikamet eden vatandaşlarımız başvuru yapabilmişlerdir. İddia edildiği gibi bu projede para kazanma amacı güdülmemiştir.” ifadelerine yer verildi. 

TOKİ'DEN TARIM ARAZİSİ VE MERA ALANI AÇIKLAMASI

TOKİ bahsi geçen projenin tarım arazisi üzerine yapıldığına dair iddiaları da reddederek, “Arnavutköy projesi ile alakalı olarak proje alanının tarla arazisi olduğu iddia edilmiştir. Bu şekilde TOKİ'nin tarım arazisi üzerine proje yaptığı şeklinde algı yaratılmaya çalışılmıştır. TOKİ herhangi bir tarım arazisi üzerinde proje yapmamaktadır. 

İddialarda yer aldığı gibi 4342 sayılı Mera Kanununa tabi bir mera taşınmazı üzerinde de proje yapılmamaktadır. Ayrıca bu şekilde satışı yapılan herhangi bir taşınmaz veya arsa satışı da kesinlikle yapılmamıştır.” açıklaması yapıldı. 

İMAMOĞLU'NUN İDDİASINA YANIT

Arnavutköy sosyal konut projesi ihalesine yönelik de cevap verilen TOKİ açıklamasında, “Arnavutköy sosyal konut projesinin ihalesinin sessiz sedasız bir şekilde yapılmaya çalışıldığı iddia edildi. Ayrıca Aynı iddialarda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun TOKİ'nin şov yaptığı ve ihale yapılmadığı şeklinde ifadelerine yer verildi. Bu ihale kanunun tüm gereklilikleri yerine getirilerek 6-7 Ekim 2021'de yapılacaktır. TOKi şov değiş iş yapmakta ve bu şekilde evi olmayan vatandaşlarımız için konut inşa ederek onlara sıcak bir yuva temin etmektedir. 

TOKİ bu denli önemli bir misyonu üstlenmişken sorumluluk makamında oturup çözüme katkı vermesi gerekenler açıklamalarıyla şov yapıp vatandaşlarımızın konut sahibi olmalarını engellemeye çalışmaktadırlar.” şeklinde belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@