TOKİ'den Faizsiz Konut Kredisi! Kimler Alabilir, Kaç TL Kredi Çekilebilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bazı şartları taşıyan vatandaşlara Toplu Konut Fonu'ndan faizsiz konut kredisi veriyor. TOKİ'den faizsiz konut kredisini kimler alabilir? TOKİ faizsiz konut kredisi nasıl çekilir?

TOKİ 20.06.2021 - 18:40 20.06.2021 - 18:40

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bazı şartları taşıyan vatandaşlara ev satın alabilmeleri amacıyla faizsiz konut kredisi veriyor. Vatandaşlar faizsiz konut kredisi veren TOKİ'den bu imkandan nasıl yararlanabileceklerini araştırıyorlar. TOKİ'den faizsiz konut kredisi almak için ne yapmak gerekir? TOKİ kimlere faizsiz konut kredisi hakkı tanıyor? Faizsiz konut kredisi alırken herhangi bir bedel ödeniyor mu? Faizsiz konut kredisinin masrafı var mı?

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

Türkiye'de TOKİ tarafından yıllardır belirli şartları taşıyan vatandaşlar faizsiz konut kredisi imkanından yararlandırılarak ev sahibi yapıldılar. İlk defa 1985 yılında uygulamaya sokulan faizsiz konut kredisi ile şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlere faizsiz konut kredisi verildi. 1971 yılından itibaren şehit olan polislerin ailelerine Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'na bir madde eklenerek 5 Milyon TL faizsiz konut kredisi verilmeye başlandı.

1991 yılında bir güncelleme yapılarak faizsiz konut kredisi uygulamasının kapsamı genişletildi. Buna göre emekli sandığından maaş alan ve Faizsiz Konut Kredisi için Hak Sahipliği Belgesi alan şehit aileleri, terör malulleri ve bunların dul ve yetimleri de faizsiz konut kredisinden yararlanmaya başladılar.

1991 yılında TOKİ tarafından yeni bir uygulamaya gidilerek faizsiz konut kredisi şehit ailelerine verilmeye başlandı. Daha önce kredi kullananların ise herhangi bir hak kaybı yaşamamaları temin edildi. 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ NASIL KULLANILIR?

Faizsiz konut kredisi kullanmak isteyenleri Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ndan alacakları hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası'na başvurmaları gerekiyor. Bu başvurunun ardından faizsiz konut kredisi kullandırma süreci başlıyor. Bu kredi ile satın alınacak konutlar için herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Kredi çekilecek konutun en fazla 1 yıl önce satın alması dahi yeterli oluyor. Faizsiz konut kredisi ile istenilen yerde istenilen büyüklükte konut satın alınabiliyor. 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ MİKTARI KAÇ TL'DİR?

Faizsiz konut kredisi miktarının azami tutarı Devlet istatistik Enstitüsü tarafından her yıl yıllık fiyat artış oranına göre arttırılıyor. Bu kredinin 2021 yılı için belirlenen tutarı 177 Bin TL'dir. Kredi geri ödemesi hak sahibinin maaşının dörtte birinin Sosyal Güvenlik kurumu tarafından kesilmesi ile yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde krediye faiz uygulanmıyor ama kredi kullanırken yüzde 1 oranında masraf tahsil ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@