Ana Sayfa TOKİ 28 Ağustos 2017

TOKİ’den Göçü Tersine Çeviren Projeler

Türkiye genelinde inşa ettiği projeler ile istihdam alanı ve yeni iş olanakları sunan TOKİ, büyükşehirlere göç yaşanmasının önüne geçilmesini hedefliyor.
2017-08-28T10:30:52+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
TOKİ’den Göçü Tersine Çeviren Projeler
TOKİ’den Göçü Tersine Çeviren Projeler

Türkiye’nin uzun yıllardan beri en büyük sorunlarından biri büyük kentlere göç yaşanması. TOKİ’nin Türkiye genelinde hayata geçirdiği sosyal konut projeleri ile büyükşehirlere yaşanan göçün ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Göçü Tersine Çeviren Projeler

TOKİ, 81 ilde inşa ettiği sosyal konut projeleri ile alt ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olması için olanak sunuyor. Bu projelerin yapıldığı bölgelerde yaşayan vatandaş da başka şehre göç atmak yerine, kendi oturduğu şehirde kalmayı tercih ediyor. Bu durumda da birçok sanayici de Organize Sanayi Bölgesi yatırımlarını bu şehirlere kaydırıyor.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, göçü tersine çeviren projeler hayata geçirdiklerini ifade ederek, Gaziantep, Şanlıurfa, Karaman, Manisa gibi birçok yerde sanayicilerin yatırımlarını taşıdığını, bu bölgelere yapılan göçün artacağını belirtti.

Göçün Önüne Geçiliyor

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılına kadar 45 ilde nüfus artışı yaşanacağı tahmin ediliyor. Verilerine göre nüfus artışı yaşanacak iller arasında, Şırnak, Kocaeli, Antalya ve Diyarbakır dikkat çekiyor.

TOKİ, Türkiye genelinde inşa ettiği projeler ile istihdam alanı ve yeni iş olanakları sağlanıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu istihdam alanlarının oluşması ile büyükşehirlere göçün önüne geçildiğini vurgulayarak; “Bu istihdam alanlarının oluşması ile büyükşehirlere göçün önüne geçiliyor.

Örneğin; Karaman Organize Sanayi Bölgesinde çalışan alt gelir gurubundaki vatandaşlarımız, kira öder gibi ev sahibi olacaklar. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu alan 15-20 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir Karaman merkezi olacak. Bu bölge yeni bir istihdam alanı oluşturacak. Böylelikle vatandaşlarımızın hem barınma hem de iş sorunu çözülecek” açıklamasını yaptı.

Nüfus Artışı ile Konut Talebi Oluşacak

23 ilde üretimi artırmak ve göçü engellemek için hazırladığı kalkındırma paketini içeren, Cazibe Merkezleri programı kapsamında yer alan bölgelerde sosyal konut üretimi için TOKİ, hazırlıklara başladı. TOKİ, proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu bölgelerine ağırlık vererek inşaatı devam eden ve projelendirilen toplam 154 bin 581 sosyal konut projesi bulunuyor.

Cazibe programı kapsamında yer alan bölgelerde nüfusun artacağını ve bununla birlikte konut talebinin oluşacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu taleplerin karşılanması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan; “Şu ana kadar Doğu ve Güneydoğu’da 126 bin 788 konutu tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şu anda devam eden 17 bin 574 konut ile toplam 144 bin 362 konut rakamına ulaşacağız” açıklamasını yaptı.

20 Bin Konut Hedefleniyor

İstanbul’da beklenen büyük depreme karşı, kentsel dönüşümde daha aktif çalışılacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul’da üstleneceği kentsel dönüşüm projesi kapsamında 2023’e kadar 65 bin konut üretileceği bilgisini verdi.

Ergün Turan 20 bin konut yapımının hedeflendiğini vurgulayarak; “Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek olup, 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesi tamamlandı. İstanbul için öncelikli hedefimiz yedi bin 500 konutun üretimini tamamlamaktır. İstanbul ilimizde 2016-2019 yılları arasında 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?