TOKİ'den Kurasız Konut Nasıl Alınır? 1+1, 2+1, 3+1 Hazır Daireler Satış Listesi

TOKİ Başkanlığı kurasız konut satışları dönem dönem yenileniyor. Bu satışlara başvuruların nasıl yapılacağı ve konut almak için yapılması gerekenler işlemler neler? Haberimizde

Toki 26.07.2021 - 10:50 26.07.2021 - 11:23 Mustafa KARAGÖZ

TOKİ Başkanlığı'nın kuralı konut satışlarının yanı sıra kurasız açık konut satışları da devam ediyor. Ancak çok sayıda vatandaş kurasız konut satışlarının nasıl olduğunu ve nasıl takip etmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Emlak365.com olarak bizlerde hem güncel ilan listelerini hemde satışlara başvuru aşamalarını takip ediyoruz.  

TOKİ BAŞKANLIĞI'NDAN KURASIZ KONUT SATIŞLARI

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde açık konut satışları yapmakta. Açık konut satışlarında kura, çekiliş veya ihale işlemleri olmamakta. Kurum hazır ve tamamlanmış projelerden boş olan konutları doğrudan satışa çıkarıyor. 

Açık konut satışlarında dikkat edilmesi gereken husus, başvuru önceliği. Başvuru önceliği açık konut satışlarında istenilen konutun alınması için oldukça önemli. Öyle ki konut satışları için bildirilen tarih geldiğinde ilk başvuruda bulunan kişi hiçbir ek işlem olmadan istediği konutu alabilir. Konut alımlarında kurumun ilan ettiği ödeme planları uygulanır. 

Açık Konut Satışında Başvurular Nereye Yapılır?

Açık konut satışlarınad başvuru işlemleri TOKİ'nin satış duyurusunda bildirilen banka şubelerine yapılır. Alt gelir grubunda bir konut satışa çıkarılmışsa vatandaşlar başvurularını konutun satıldığı il veya ilçe Ziraat Bankası yada Halk Bankası şubelerinden yaparlar. Ancak orta gelir grubundan konut satışları olması durumunda başvuru işlemleri tüm şehirlerdeki banka şubelerinden olabilir. 

AÇIK KONUT SATIŞLARINDA SUNULAN ÖDEME PLANLARI

Açık konut satışlarında müşterilerine iki farklı ödeme seçeneği sunulur. Müşteriler talep etmeleri durumunda direkt ödeme yaparak evi alabiliriler. İkinci ödeme planı ise bir miktar peşinat ödenmesi geri kalan tutarın taksitle ödenmesi şeklinde. Peşinat ödeme tutarları konuta göre değişmekle birlikte en az yüzde 10 en fazla yüzde 25 olarak uygulanır. Çoğu satışta yüzde 10, yüzde 12 seçenekleri uygulanır. Taksit süreci ise çoğu ilanda 120 aydan fazladır. Hatta duyuruların önemli bir bölümünde 180 ay ve 240 ay seçenekleri sunulur. 

TOKİ-2

AÇIK SATIŞ DUYURULARINI NASIL TAKİP EDEBİLİRİM?

TOKİ'nin resmi sitesi üzerinden açık, kurasız konut satışları takip edilebilir. Bu duyuruları takip etmek için öncelikle TOKİ'nin web sitesine gidin Satışlar Duyurula yazan sekmeyi bulun ve tıklayın. En üstte açılacak satışlar sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan güncel tüm satış ilanlarını takip edebilirsiniz.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@