TOKİ'nin 11 Milyon TL Harcanan Konut Projesini Mahkeme İptal Etti!

TOKİ'nin Konya'nın Selçuklu ilçesinde Sille Mahallesi'nde Necmettin Erbakan Üniversitesi personeli için 2016 yılında başladığı konut projesi mahkemelik olmuştu. Bölgede faaliyet gösteren taş ocağı firmasının projenin kendi ruhsat alanının içinde kaldığı iddiası ile başlattığı mahkeme sürecinde karar çıktı. Mahkeme TOKİ'nin 11 Milyon TL harcadığı konut projesini iptal etti.

TOKİ'nin 11 Milyon TL Harcanan Konut Projesini Mahkeme İptal Etti!

Konya'nın Selçuklu ilçesi Sille Mahallesi'nde dağlık alanda TOKİ tarafından 2016 yılında bir konut projesine başlanmıştı. Proje kapsamında 201 bin metrekarelik alanda Necmettin Erbakan Üniversitesi personelleri için 450 konut, cami, ticaret merlezi, okul, altyapı ve çevre düzenlemesinden oluşan kapsamlı bir inşaat faliyeti planlanmıştı. Bu planlama neticesinde de üniversite ile işbirliği içerisinde yapımına başlandı. Konutlar ise üniversitede görevli olan akademisyenlere satılmaya başlanmıştı.

11 MİLYON TL HARCANDI

İnşaatına başlanan TOKİ projesinde kaba inşaat büyük bir oranla bitirldi. TOKİ bugüne kadar 11 Milyon TL'lik harcamayı bu proje için gerçekleştirdi. Ancak aynı bölgede madencilik faaliyeti yürütebn Baylar Hafriyat Nak. İnş. İsimli taş ocağı firması konutların bir kısmının kendi faaliyet alanlarında inşa edildiğini iddia ederek Konya 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Görülmeye başlanan davada önce bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi raporunda firmanın iddiası doğrulandı. Ayrıca firmanın sahanın bir kısmında 2025'e kadar, bir kısmında ise 2038'e kadar ruhsat süresinin olduğu saptandı. Öte yandan konut yapılan alan 2004 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından imar değişikliği yapılmış ve 2013 yılında da TOKİ'ye bedelsiz olarak devredilmişti. Bilirkişi raporunda maden işleme amaçlı kullanımın kamu yararı olduğu da vurgulandı. Ancak toplumsal yönden planlı saha olarak iskana açılması ve yerleşim yeri olarak kullanılması üst kamu yararı olarak belirtildi.

PROJE İPTAL EDİLDİ

Bölge İdare Mahkemesi'nde bilirkişi raporunun dikkate alınmasıyla görülen davada karar çıktı. Mahkeme tarafından TOKİ'nin konut projesi iptal edildi. Bu karar üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı, Konya Valiliği ve TOKİ itirazda bulundu. Konya 2. İdare Dava Dairesi kurumların itirazlarını reddetti. Bunun üzerine karar temyiz edilerek Danıştay'a gitti. Danıştay 8. Daire Başkanlığı da TOKİ'nin konut projesinin iptalini onadı.

PARALAR GERİ ÖDENECEK

TOKİ'nin projeye başlamasının ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi akademisyenlerine satılan konutlar için ödenen paraların ise akademisyenlere iade edileceği bildirildi.

SONRAKİ HABER