TOKİ'nin 81 İl Konut Projeleri İçin Geri Sayım Başladı! Yüzde 10 Peşinatla Ev Sahibi Yapacak

TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlar için 81 ildeki konut projeleri için geri sayım başladı. Yüzde 10 peşinat ödeyenler 180 ya da 240 ay vade ile ev sahibi olabilecek. İşte konut projesinin detayları.

TOKİ'nin 81 İl Konut Projeleri İçin Geri Sayım Başladı! Yüzde 10 Peşinatla Ev Sahibi Yapacak

Yatırımlarını son sürat sürdüren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için 81 ilde projeler inşa edecek. TOKİ 2022 sosyal konut projeleri kapsamında 81 ilde 150 bin yeni konut inşa edecek. Son ve güncel bilgileri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamıştı.

81 ilde inşa edilecek söz konusu projeler için peşinat alınacak ve ev sahibi olmak isteyenlere 180 ile 240 ay arasında vade sunulacak. Bakan Kurum açıklamasında vatandaşların konut alabilmesi için projesinin 81 ilde yapılacağını ve Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylı bilgileri aktaracağını söylemişti. Vatandaşların aidat öder gibi ev sahibi olacağı projeler, konut ve kira artışlarının en fazla yaşandığı illerde yapılacak.

TOKİ'nin-81-İl-Konut-Projeleri-İçin-Geri-Sayım-Başladı!-Yüzde-10-Peşinatla-Ev-Sahibi-Yapacak

TOKİ KONUT PROJESİ YAPILACAK İLLER

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

TOKİ KONUT PROJELERİ

TOKİ KONUT PROJELERİNE BAŞVURU NASIL YAPILACAK, ŞARTLAR NELER?

TOKİ'nin 81 ilde inşa edilecek konut projesine başvuru yapacak vatandaşların hane gelirinin net 10 bin TL'den fazla olmaması gerekiyor. İstanbul için ise 11.500 TL olarak açıklandı. Projelere başvuru için T.C. vatandaşı olmak, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde en az 1 senedir ikamet ediyor olmak, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekiyor.

Daha önce TOKİ'den konut satın almamış olmak ve konut kredisi kullanmamış olmak, kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuklara ait tapu olmamak, başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.