TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projelerinde Evlerin Bedelleri Nasıl Belirleniyor?

TOKİ Başkanlığı'nın gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projelerinde yer alan evler, konutlar ve işyerleri için en önemli hususlardan bir tanesi bedel tespiti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 30.03.2020 - 10:27 15.07.2021 - 00:08 Emlak 365

TOKİ Başkanlığı'nın gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projelerinde yer alan evler, konutlar ve işyerleri için en önemli hususlardan bir tanesi bedel tespiti. Peki bu projelerde yer alan yapılar için bedel tespiti nasıl yapılıyor? Hangi kriterler gör önünde bulunduruluyor? Detaylar haberimizde..

TOKİ Başkanlığı'nın çok sayıda kentte yapmış olduğu veya yapmaya başladığı kentsel yenileme projeleri yer alıyor.Bu projeler ile değeri yüksek ancak şehirleşmesi kalitesiz ve bozuk olan bölgeler yenileniyor. Bu bölgelerde evleri, işyerleri olan vatandaşlara ise döünüşüm projesi kapsamında yeni yapıları teslim ediliyor. Peki yeni teslim edilecek evlerde beden tespitleri nasıl yapılıyor?TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE BEDEL TESPİTİTOKİ Başkanlığı'nca yapılacak olan kentsel projelerinde hak sahibi olan vatandaşların yapılarının bedel tespiti yapılmasında çok sayıda etmen gözönünde bulundurularak değerleme yapılıyor. Kurum bedel tespiti işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin açıklamasında, "Bedel tespiti, tapulu yapılar için arsa, bina ve eklenti olarak hesaplanırken kendisine ait olmayan arazi üzerinde tapusuz binası olanlara sadece enkaz (bina-yapı varsa ağaç) değeri üzerinden yapılır." bilgilerini verdi. Bunun dışında mülkiyeti yapı sahibine ait olmayan durumlarda ise uygulanan bedel testi işlemlerinde arsa/arazi için değil yapı için bedel takdir edildiğinden bedel; yapının metrekare büyüklüğüne göre belirleniyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kentsel dönüşüm projelerinde yapı bedel tespitinde uygulanan hesaplamalar o yıla ait Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri üzerinden, binanın yaşı, cinsi, eksik imalatı ve yapım tarzına göre yapılır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@