Topçam Hidroelektrik Santrali HES Özelleştirme İlanı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

HES özelleştirme kararları kamuoyu tarafından yakından takip edilirken bu kararlardan biri de Topçam HES projesi için alındı. 2 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen ilan kapsamında Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar için işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirme yapılacağı ilan edildi.

EMLAK HABERLERİ 02.07.2021 - 07:57 02.07.2021 - 07:57 Emlak 365

Türkiye enerji projelerine tüm hızı ile devam ederken çevre sorunlarına neden olacağı iddiaları ile yapımları tartışma konusu olan HES projeleri içinde birbiri ardına özelleştirme kararları alınmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Topçam HES projesi için verildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ilan kapsamında Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar için işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirme yapılacağı duyuruldu. 

TOPÇAM HES ÖZELLEŞTİRME KARARI RESMİ GAZETE İLE YAYIMLANDI! 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı ile yayımlanan karar kapsamında 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde; Topçam Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar kapsamında Topçam HES projesinin toplu olarak “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirileceği ilan edildi. 

 Söz konusu ihale ile kazanan kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek. İhalenin kazananı kapalı zarfların teklif sahiplerinin huzurunda açılması sonrasında yapılacak olan açık artırma ile belirlenecek. İhaleye sadece tüzel kişiler ve ortak girişim grupları kabul edilecek ve şahısların katılımlarına izin verilmeyecek. 

İhaleye katılmak isteyen şirket ve ortak girişim gruplarının gizlilik taahhütnamesi imzalamaları ve ihale şartnamesi ile tanıtım dökümanı almaları zorunlu tutulacak. Topçam HES projesi özelleştirme ihalesi ihale şartnamesi ve tanıtım dökümanı bedeli olarrak 20 bin lira ödenmesi gerekecek. İhaleye katılacak firmaların yatıracakları geçici teminat tutarı ise 15 milyon lira olarak belirlendi. İhaleye son teklif verme tarihi ise 23 Eylül 2021 olarak ilan edildi. Bu tarihe kadar teklif veren istekliler arasında yapılacak olan açık artırma ile en yüksek teklifi veren Topçam HES projesinin işletme hakkını elde edecek.

Topçam HES Özelleştirme İhale İlanı PDF formatı için BURAYI TIKLAYINIZ...

TOPÇAM HES PROJESİ NEREDE?

Özelleştirme kapsamına alınan Topçam HES projesi Ordu'da yer almakta olup Ordu'nun Mesudiye sınırları içerisinde yapılmıştır. Ordu'nun Mesudiye sınırları içerisinde adını aldığı Topçam Mahallesi mevkiinde kurulan Topçam Barajı ve HES projesi Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilirken özelleştirme kapsamına alınarak ihaleye açılmıştır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@