Topkapı Sarayı Çıkacak Kararname İle Cumhurbaşkanlığı Bünyesine Dahil Edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan Topkapı Sarayı önümüzdeki hafta çıkarılması beklenen Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı'na bağlanacak.

Emlak Haberleri 02.11.2018 - 09:51 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan Topkapı Sarayı önümüzdeki hafta çıkarılması beklenen Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı'na bağlanacak.

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız devir hakkında denetimleri gerçekleştirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile Topkapı Sarayı'nda incelemelerde bulundu. Topkapı Sarayı yürürlükte bulunan mevcut kanunlar kapsamında şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunuyor. Ancak önümüzdeki hafta içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal değişiklik yapılacak ve Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı  bünyesine dahil edilecek. Milli Saraylar İdaresi Devralacak! Yapılacak yasal düzenlemenin ardından Topkapı Sarayı kararnamenin yayınlanmasının ardından Milli Saraylar İdaresi 'ne katılacak. Yani direkt olarak Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmış olacak. Yapılan değişikliğin nedeni olarak ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçe yetersizliği gösterildi. Konu hakkında açıklamada bulunan eski Topkapı Sarayı Müze Başkanı İlber Ortaylı "Bana göre hayırlı bir iş olmuştur. Topkapı Sarayı bakımı oldukça masraflı bir yerdir. Kültür Bakanlığı’nın bütçesi buna yetmemektedir. Görev yaptığım yıllardan biliyorum. Milli Saraylar bu konuda daha güçlüdür ve Cumhurbaşkanımızın himayesindedir.Milli Saraylar gibi bir kurum varken Topkapı Sarayı bu kurumun dışında tutulması doğru değildi. Belki müze ziyaretçileri de Vatikan gibi sınırlı hale getirilir." diyerek verilen kararın isabetli olduğunu söyledi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@