Toplanan Deprem Vergileri Nereye Harcandı Sorusuna Yanıt Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Geldi!

Cuma akşamı Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından toplanan deprem vergileri bir kere daha gündeme geldi. Toplanan deprem vergileri ne oldu sorusuna yanıt en yetkili isim olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.

Emlak Haberleri 30.01.2020 - 13:15 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Cuma akşamı Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından toplanan deprem vergileri bir kere daha gündeme geldi. Toplanan deprem vergileri ne oldu sorusuna yanıt en yetkili isim olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem sonrasında CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından yapılan deprem eleştirilerine yanıt verdi. TOPLANAN DEPREM VERGİLERİ NE OLDU?Deprem vergilerinin amacı için kullanıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu adamın doğru söylediği bir şey yok. Yalanlar zincirine yeni bir yalan ilave ediyor. Ben şu anda Sivrice depremine CHP'li belediye ne kadar yardım yapmış bunun üzerinde duracak değilim.Ben sadece şunu söyleyeyim. Bütün il, ilçe, belediyelerde, mahallelerde, Allah'a hamdolsun, bir tarafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere, bütün bakan arkadaşlarım ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Fuat Bey, öbür tarafta (AK Parti) Genel Başkanvekili olarak Numan Bey, tüm vekiller, kadın kollarımız bölgede seferber oldu, çalıştılar ve aç açık bırakmamak için ne gerekiyorsa yaptılar.Acaba kendisi oraya gitti mi? Gitmedi. Şimdi bundan sonra herhalde gider; ben söylüyorum ya… Niye gitmedi? Bu ciğer meselesi, ruh meselesi ondan... Bunda öyle bir ruh yok. Biz elhamdülillah Van'da da, Simav'da da, Sakarya'da da...Ben cezaevinden çıktım, ilk gittiğim yer Sakarya, Düzce'dir. O zaman belediye başkanı sıfatım yoktu. Bütün oraları dolaştık. Bizim derdimiz var. Onun böyle bir derdi yok. Soruyorlar şimdi. Başbakanlığım ve Cumhurbaşkanlığım döneminde bir para hangi amaç için toplanmışsa bugüne kadar o gaye için harcanmıştır. Onun dışında bir yere biz bu tür paraları harcama diye bir tavrın içinde olmadık, olmayız" dedi. DEPREM VERGİSİ NEDİR, İLK NE ZAMAN ÇIKTI?Büyük Marmara Depremi beraberinde büyük bir yıkımı da getirirken o dönem iktidarda olan DSP, ANAP, MHP koalisyon hükümeti tarafından deprem nedeni ile oluşan hasarın tazmin edilmesinde destek sağlamak amacı ile hayata geçirilen cep telefonu konuşmaları ve tesis ücretlerinden yüzde 25 oranında kesilen Özel İletişim Vergisi halk arasında deprem vergisi olarak anılmaktadır. Deprem vergisi olarak anılan Özel İletişim Vergisi 1999 senesinde yaşanan Büyük Marmara Depremi sonrası toplanmaya başlanmıştır. İlk çıkarıldığında geçici olarak alınmaya başlanan vergi 2003 senesinde kalıcı hale getirilmiştir. DEPREM VERGİSİ NE KADAR?İlk çıkarıldığı dönemde yüzde 25 olarak kesilen vergi 2018 senesinde gerçekleştirilen yasal düzenleme ile beraber yüzde 7,5 seviyesine çekilmiştir. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@