Toplu Ulaşıma Büyük Zam! İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Toplu Taşıma Ne Kadar Oldu?

11 büyükşehir belediye başkanı akaryakıt maliyetleri nedeniyle toplu taşımaya zam geldiğini açıkladı. Vatandaşlar toplu taşıma ne kadar oldu, tam bilet, öğrenci ne kadar oldu araştırıyor.

Gündem 11.03.2022 - 15:54 11.03.2022 - 15:54 Büşra Uluşen

Akaryakıt maliyetlerinin günden güne artması nedeniyle belediyeler toplu taşıma ücretlerine zam kararı almak mecburiyetinde kaldı. CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından akaryakıt fiyatları ve toplu ulaşım hakkında ortak bildiri yayımladı. Açıklamayı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından duyurdu. 

11 İLDE TOPLU ULAŞIMA ZAM KARARI!

2020 yılının başından bu yana geçen 70 gün içerisinde akaryakıt ücretlerine yüzde 94'ten fazla zam geldiğini belirtilerek, belediyelerin toplu taşıma hizmetlerini karşılayamayacak vaziyete geldikleri bildirildi. Açıklamada, toplu ulaşım için kullanılan akaryakıttan ÖTV alınmaması taleplerinin birçok kez reddedildiği ve bu nedenle ulaşıma zam yapmak mecburiyetinde kaldıkları ifade edildi. 

ELİMİZDE OLMAYAN NEDENLERLE VATANDAŞLARA YANSITMAK ZORUNDA KALACAĞIZ

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Aydın, Antalya, Muğla, Mersin, Tekirdağ ve Hatay büyükşehir belediye başkanı tarafından imzalanan duyuruda, toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda ciddi artışlar olmasının kaçınılmaz olduğunun altı çizilerek '' Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımız yansıtmak durumunda kalacağız '' denildi. 

toplu taşıma zam

Buna ek olarak toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanan vatandaşların 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödene 1000 TL'lik desteğin artırılmadığı ve bu nedenle taşımacılarla vatandaşların karşı karşıya geldikleri belirtildi. 

11 BÜYÜKŞEHİRDE TOPLU TAŞIMA NE KADAR OLDU?

11 büyükşehir belediye başkanının imzasıyla yayımlanan duyurusu sonrasında toplu taşımaya zam kararı kesinleşti. Edinilen son bilgilere göre Antalya'da toplu taşıma tam bilette 6,5 TL, minibüslerde ise 7,5 TL'ye yükseltildi. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve diğer illerde toplu taşımanın ne kadar olduğu henüz paylaşılmadı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@