Topraktan Ev Almak Karlı Mı?

Türkiye'de son yıllarda sıfır konut üretimi artarken markalı konut projeleri de lansman dönemleri öncesinde topraktan konut satışı yapmaya başladı.

Emlak Haberleri 17.05.2018 - 17:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Türkiye'de son yıllarda sıfır konut üretimi artarken markalı konut projeleri de lansman dönemleri öncesinde topraktan konut satışı yapmaya başladı.

Topraktan konut satışı olarak adlandırılan bu dönemde müteahhitler projeye başlamadan önce projede kullanacakları nakit para kaynağı elde ederken vatandaşta ucuz ev alma fırsatı yakalıyor. Peki topraktan ev almak karlı mı, avantajları ve dezavantajları neler?Topraktan Konut Satışı Ne Demek?İnşaat firmaları tarafından gerçekleştirilen özel bir satış türü olan topraktan konut satışı projenin detaylarının belirlenmesi ile beraber temel atma töreni öncesinde yapılan satışları kapsamamaktadır. Yani inşaatın başlama tarihi, büyüklüğü, sunulan imkanlar gibi şartlar belirlenmiş, kağıda dökülmüş ancak fiziki çalışmalar henüz başlamamıştır.  Bu nedenle projeden ev almak ismi ile de anılır.Topraktan Ev Almak Sözleşmesi Dikkatle İncelenmelidir?Ortada henüz yapılan bir ev bulunmadığı için her zaman bu tip konut alımları risklidir. Ancak büyük bir fiyat indirimi sunulduğu için caziptir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta tüm haklarınızı koruma altına alacak projeden ev alma sözleşmesi imzalanmasıdır.Bu sözleşmede teslim tarihinden projeye başlama tarihine, ödeme koşullarından teslimatın nasıl yapılacağına kadar tüm detaylar eksiksiz olarak yer almalıdır. Bu şekilde yapılacak olan sözleşme mümkünse bu konuda uzman olan bir avukat aracılığı ile imzalanmalı, bu sayede haklarınızın tümünün en iyi şekilde korunduğundan emin olunmalıdır.Topraktan Ev Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?Topraktan ev almanın en önemli avantajı sunulan cazip fiyatlardır. Lansman konut projeleri öncesinde atılan ilk adım olduğu için firmalar oldukça düşük fiyatlar sunmakta bu da proje tamamlandığı anda yüksek oranda kar elde edilmesini sağlamaktadır.En büyük riski ise ne yazık ki konutun tamamlanmadan projenin yarım kalmasıdır. Son dönemde TMSF tarafından el konulan projeler ve iflas eden konut projeleri gibi olumsuzluklar vatandaşın gözünü korkuturken dev inşaat markaları tarafından düzenlenen projeler daha güvenilir kabul edilmektedir.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@