Torba Yasa İle Atatürk Orman Çiftliği Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne Devredildi

Seçimler için tatile giren meclis çatısından geçirilen son kanun olan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında Atatürk Orman Çiftliği arazisi 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne kiralandı.

Emlak Haberleri 17.05.2018 - 09:47 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Seçimler için tatile giren meclis çatısından geçirilen son kanun olan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında Atatürk Orman Çiftliği arazisi 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne kiralandı. 

Ankapark Açılışı İçin Son Engel Aşıldı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygun görüş verilmesi ile beraber Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) arazisi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne kiralandı. 29 yıl olarak belirlenen kira süresi boyunca belediye hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapmak şartı ile araziyi kullanma hakkı elde etmiş oldu.Süre Dolunca Ne Olacak?Belirlenen 29 yıllık sürenin dolması ile beraber arazinin üzerinde olan tüm yapılar ile beraber Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü'ne olduğu gibi devredilecek. Yani parkın işletme hakkı ve tüm park AOÇ müdürlüğüne geçmiş olacak. Yapılan yasal düzenlemeler ile beraber söz konusu tesis Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmesi üzerine üçüncü kişilere kiralanabilecek. "AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz." hükmü söz konusu kiralamalarda geçerli olmayacak.Ankapark Ne Zaman Açılacak 2018Açıldığı anda Türkiye'nin en büyük tematik parklarından biri olarak kayıtlara geçecek olan Ankapark açılışı için son engelde aşılmış oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna Ankapark açılış tarihi ile ilgili olarak yapmış olduğu son açıklamada yasal düzenlemeyi beklediklerini söyleyerek projenin de yüzde 95'lik bölümünün tamamlandığını söylemişti. Parkın bu yaz sonuna kadar açılması amaçlanıyor.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@