Torba Yasa Sonrası Evim Mağdurluğu Şimdi De Sözleşme Beklemeye Başladı!

Faizsiz finansman sistemi ile ev sahibi olmak isterken dert sahibi olan binlerce kişi torba yasa kapsamına alınmıştı. Yasal düzenleme sonrası mağdurlar sözleşme teklifi beklemeye başladı.

Emlak Haberleri 28.04.2022 - 06:59 28.04.2022 - 07:21 Gülcan Özer

Son dönemde sayıları büyük bir hızla artmaya başlayan faizsiz finansman şirketlerinin yeni bir Çiftlik Bank vakasına dönmelerini engellemek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir çalışma başlatılmış, BDDK tarafından hazırlanan taslak ile bu şirketlere belirli kriterler getirilmişti. Bu kriterlere uymayan şirketler hakkında tasfiye kararı verilmesi ile ne yazık ki bu şirketlerde birikim yapan kişiler için sıkıntılı bir süreç başlamıştı. 

Tasfiye edilen faizsiz evim şirketleri üzerinden birikim yapan kişiler süreçte ortaya çıkan belirsizlik nedeniyle zor günler geçerken yurt genelinde yaptıkları eylemlerle "Evim Mağdurları" olarak adlarını duyurmaya çalışmışlardı. Süreçte beklenen müjde gelmiş, torba yasa içerisine eklenen madde ile evim mağdurlarının izleyeceği rota belirlenmişti. 

EVİM MAĞDURLARI SON DAKİKA HABERLERİ: DEVREDİLEN FAİZSİZ FİNANSMAN ŞİRKETLERİ MAĞDURLARI NE YAPACAKLAR?

Torba yasa ile yapılan düzenleme sonrasında tasfiye edilen faizsiz finansman şirketlerinde birikim yapan 44 bin evim mağduru şartları yerine getirerek yola devam eden 6 finansman şirketi arasında paylaştırıldı. Açıklanan rakamlara göre Eminevim şirketine devredilen kişi sayısı 17 bin 939 kişi olarak açıklanırken 10 bin 842 kişi ise Fuzulev şirketine verildi. Katılımevim şirketine 7 bin 311 kişinin sözleşmesi devredilirken Birevim’e devredilen mağdur sayısı ise 5 bin 397 olarak açıklanmıştı. 

Sistemden çıkmak ya da sistemden kalmak konusunda karar verecek olan evim mağdurları kendilerine sunulacak olan sözleşmenin detaylarını bekliyorlar. Devir yapılan faizsiz finansman şirketlerinin mağdurlara sunacakları sözleşme koşullarına göre birikim sahipleri sistemden çıkmak ya da sisteme yeni şirket üzerinden devam etmek üzerine yeni kararlarını alacaklar. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@