Tosuncuk Mehmet Aydın Mal Varlığını Açıkladı! Çiftlik Bank Mağdurları Paralarını Alabilecek Mi?

Çiftlik Bank vurgunu ile adını tüm Türkiye'ye duyuran ve kamuoyunda Tosuncuk lakabı ile anılan Mehmet Aydın Brezilya'da teslim olarak yurda getirilmişti. Dün sorgusu tamamlanan ve bugün adliyeye götürülen Mehmet Aydın emniyette verdiği ifadesinde mal varlığını açıkladı. İşte Tosuncuk Mehmet Aydın'ın mal varlığı, toplam serveti ne kadar, çiftlik bank mağdurları paralarını alabilecek mi?

Gündem 07.07.2021 - 11:50 07.07.2021 - 11:50 Emlak 365

Kurmuş olduğ Çiftlik Bank üzerinden yaptığı vurgun ile adını tüm Türkiye'ye duyuran ve kamuoyunda Tosuncuk adı ile anılan Mehmet Aydın kaçak olarak bulunduğu Brezilya'da teslim olarak Türkiye'ye dönüş yapmıştı. Yurda dönüşte savcılık ifadesi Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda alınmıştı. 

Emniyette vermiş olduğu ifade ile mal varlığını da açıklayan Tosuncuk yurda neden döndüğünü ve teslim olduğu sorularına da yanıt verdi. 

TOSUNCUK NEDEN TESLİM OLDU, TOPLAM MAL VARLIĞI VE SERVETİ NE KADAR?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat sonrasında 3 Temmuz 2021 tarihinde yurda döndüğü anda gözaltına alınan Mehmet Aydın İstanbul Havalimanı'ndan alınarak adliyeye sevk edilmişti. 4 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen işlemlerin ardından Aydın ilk olarak sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

Ardından Kartal'daki İstanbul Anadolu Adliyesine getirilen Tosuncuk burada Cumhuriyet Savcısı Yücel Ertaş'a ifadesini vermeye başladı. Çiftlik Bank projesini ilk olarak oyun olarak tasarladığını ve kimseyi dolandırmak gibi bir niyeti olmadığını belirten Aydın, oyunun gördüğüğ yoğun ilgi ve büyük katılımcı sayısı sonrasında şirket kurmaya karar verdiğini dile getirdi. 

Şirketi ilk olarak Kıbrıs üzerinden kurduğu şirket ile yönettiğini sonrasında ise bazı kişilerin zamanla kendisinden para istemeye başladıklarını bu nedenle de eşi ile yurt dışına çıktığını dile getirdi. 

Aydın verdiği ifadesinde “Türkiye’deki Çiftlik Bank işlerini ise çalışanlarım yürüttü. Çiftlik Bank sisteminde kimseye kesin kazanç vaadinde bulunulmadı. Onlara sadece sistem bir şekilde kapanırsa ana para iadesi garantisi verildi” diyerek tüm malvarlığının sistem nedeni ile zarar gören kişilere ödeme yapılması için kullanılmasını istediğini dile getirdi. Çiftlik Bank mağdurlarının 64 milyon lira zarara uğradığını, Çiftlik Bank organizasyonuna ait olan tüm şirketlerin ise toplam mal varlıklarının 200 milyon lira olduğunu belirten Aydın bu mağduriyeti karşılayacak mal varlığı olduğu için teslim olmaya karar verdiğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@