Toyota Türkiye İŞKUR Üzerinden Lise Mezunu 2500 Kişiyi İşe Alacak!

Toyota Türkiye'nin yeni projesi kapsamında yapılan anlaşma gereği İŞKUR'dan 2500 kişilik işgücü talebinde bulunuldu. Buna göre İŞKUR üzerinden Toyota Türkiye'ye yıl sonuna kadar 2500 personel alımı yapılacak.

Toyota Türkiye İŞKUR Üzerinden Lise Mezunu 2500 Kişiyi İşe Alacak!

İŞKUR'un Mesleki Eğitim Projesi (MEGİP) kapsamında yapılan anlaşma gereği yıl sonuna kadar 2500 kişinin işe alınması kararlaştırıldı. Yeni istihdama yönelik sözleşme bugün konunun tarafları arasında imzalandı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk, Sakarya Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ, İŞKUR İl Müdürü Tekin kaya arasında sözleşme
imzalandı.

İmzalanan bu sözleşme ile Toyota Türkiye, İŞKUR üzerinden personel temini gerçekleştirecek. Bu kapsamda ilk etapta Nisan ve Mayıs aylarında hemen 1000 kişinin işe alımı yapılacak. İşe alınacak olan yeni personeller hızlı bir oryantasyon sürecinden geçirilecek. Yapılan planlamaya göre 3 hafta sürecek olan oryantasyon ve mesleki eğitim programına katılacak olan kursiyerlere Toyota Türkiye'de 6 ay süreli sözleşmeyle çalışma imkanı sağlanacak. 6 ay sürenin sonunda Toyota Türkiye tarafından işe alınanların bir kısmı sürekli çalışan haline getirilecek.

HANGİ MESLEKLERDE ALIM YAPILACAK?

Toyota Türkiye'ye alımı yapılacak olan 2500 personelin hangi meseklerden seçilecekleri merak ediliyor. Edinilen bilgilere göre bu personeller kalite kontrolcü, oto montajcı, nokta kaynakçısı, boya operatörü, plastik mamuller imalatçısı olacaklar.

Yapılan sözleşmeye dair açıklamalarda bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Necdet Şentürk, “Toyota Türkiye'de 150'ye yakın ülke için otomobil üretilmekte ve bu üretilen otomobillerin yüzde 85'i ihraç edilmektedir. Sakarya'da dünyanın en üstün niteliklere sahip Toyota üretim tesislerine sahibiz. Sakarya fabrikamız Avrupa'da en yüksek üretim kapasiteli Toyota fabrikasıdır. Fabrikamızda 5 binin üzerinden istihdam sağlanmaktadır.” dedi.

KİMLER TOYOTA TÜRKİYE'YE İŞKUR ÜZERİNDEN İŞ BAŞVURUSU YAPABİLECEK?

Toyota Türkiye'ye alımı yapılacak olan 2500 personelin hangi şartlarda işe alımlarının gerçekleştirileceği henüz resmen açıklanmadı. Bu konuda İŞKUR tarafından kapsamlı bir duyuru yapılacak. Ancak elde edilen bilgilere göre Toyota Türkiye'nin mesleki eğitim projesine katılmak isteyenlerden şu şartları yerine getirmeleri talep edilecek:

-30 yaşını tamamlamamış olmak
-En az lise mezunu olmak
-Sakarya, Kocaeli veya Düzce'de ikamet ediyor olmak