Tozkoparan Kentsel Dönüşümde Danıştay'ın İptal Kararına Karşı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Yeni Hamle Geldi!

İstanbul'da en çok tartışma çıkaran kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Güngören Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi ile alakalı olarak yeni bir gelişme yaşandı. Danıştay, Tozkoparan Mahallesi için riskli alan kararını iptal edince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yeni bir hamle geldi. 

Kentsel Dönüşüm 13.07.2021 - 20:18 13.07.2021 - 20:18 Serhat Karaman

İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi ile alakalı olarak yeni bir gelişme yaşandı. Toplam 10,4 hektarlık alan 20 Nisan 2020'de riskli alan ilan edilmişti. 30 Eylül 2020'de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirtilen riskli alana ilişkin imar planlarını onaylamıştı. 

2020 Aralık ayından itibaren Tozkoparan Mahallesi'nde bulunan evler için vatandaşlara yıkım ve tahliye tebligatları gönderilmeye başlandı. Evlerinin yıkılmasını istemeyen mahalle sakinlerinin itirazları kriz çıkarttı. 

MAHALLELİ HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANDI AMA...

Evlerini kaybetmek istemeyen vatandaşlar önce evlerini boşaltmadılar. Ancak evlerdeki elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinin kesilmesi ile nvatandaşlar bu sefer bir hukuk mücadelesi başlattılar. Mahalle sakinleri riskli alan kararı ve imar planlarının iptali için mahkemeye başvurdular. 

Danıştay'dan Tozkoparan Mahallesi sakinlerini memnnun edecek bir karar çıktı ve riskli alan kararı ile imar planları iptal edildi. Vatandaşlar verdikleri mücadeleyi kazandıklarını düşündükleri sırada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yeni bir hamle geldi. 

BAKANLIK YENİ KONUT ALANI İLAN ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3,03 hektarlık alanı 12 Temmuz 2021'de yeni konut alanı ilan etti. Bu karara ilişkin planlar da bir gün sonra yani 13 Temmuz 2021'de askıya çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plan açıklama raporunda mahkemelerin kararlarına vurgu yaparak gerekli düzenlemelerin yapılarak yeni imar planlarının hazırlandığını duyurdu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı üzerine yapımı tamamlanan ve hak sahiplerine teslim aşamasına gelen Tozkoparan Mahallesi 1. etap kentsel dönüşüm projesinde ve yapım aşamasına gelen 2. etaptaki kentsel dönüşüm projesinde çalışmaların devam edebilmesi ve kira yardımlarının aksamaması için rezerv yapı alanı kararı alındığını açıkladı. 

YENİ İMAR PLANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Tozkoparan Mahallesi için hazırladığı yeni imar planlarında önemli değişiklikler yapıldığı görüldü. Yapımı tamamlanmak üzere olan 1. etap kentsel dönüşüm alanı ile yapımına başlanacak olan 2. etap kentsel dönüşüm alanı yeniden konut alanı olarak ilan edildi. 

Bölgede Bayındır Bloklarının yer aldığı bölgede ise planlara göre alan ilköğretim alanı olarak ayrıldı. Ayrıca mahkeme kararı  doğrultusunda konut alanı ilan edilen bölgede yüzde 5 ticari amaçla kullanılabilir notu da iptal edildi. Bunun yerine Emlak GYO tarafından hazırlanan projede bölge nüfusunun ihtiyaç duyması halinde semin veya açığa çıkan bodrum kat seviyesinde dükkanların yer alabileceği belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@