Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Krizi Büyüyor! Mahalleliler Nöbette

İstanbul'da her an büyük bir deprem yaşanması riski büyümeye devam ederken ne yazık ki kentsel dönüşüm konusunda ise rant tartışmaları projelere darbe vuruyor. Bunlardan biride Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projesinde yaşanırken mahalleliler elektrik ve sularının kesilmemesi için nöbet tutmaya başladı.

Kentsel Dönüşüm 22.06.2021 - 10:10 22.06.2021 - 10:10 Serhat Karaman

İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi son dönemde mahalle sakinlerinin yapmış olduğu eylemlerle adını duyurmaya devam  ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mahalle sakinlerine gönderilen yıkım tebligatları sonrası mahallede oturan ve yıkıma karşı çıkan kişiler eylemlere başlamış, süreçte pek çok eylem düzenlenmişti. 

TOZKOPARAN MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEMİ DEVAM EDİYOR! 

Güngören Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm eylem planı kapsamında ilk olarak mahallelere yıkım tebligatları gönderilmeye başlanmış, bazı mahalle sakinleri tebligatları alınca evlerini boşaltmış, bazı mahalle sakinleri ise kendilerine dayatılan sözleşmelere karşı çıkarak eylem yapmaya başlamıştı. 

Süreçte gönderilen tebligatların üzerine evlerini boşaltmayan kişilerin elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri gibi abonelikleri iptal edilmiş ve kesilmeye başlanmıştı. Mahalle sakinleri gece yarısı elektriklerinin kesildiğini iddia ederek bu uygulamaya karşı çıktı ve engellemek adına gece, gündüz nöbet tutmaya başladı. 

Hatırlanacağı üzere İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş ve süreçte bakanlık tarafından mahallede taşınmazı bulunan kişilere evlerini boşaltmaları adına tebligat gönderimine başlanmıştı. Yıkıma karşı çıkan mahalleliler sözleşme imzalanmadan yıkım yapılmasını eleştirerek yeni konutlarını hangi tarihte, ne zaman ve ne şekilde almak istediklerini öğrenmek istediklerini belirterek kendilerinin 600 bin lira borçlandırılacaklarını iddia ederek sözleşme imzalanmadan yıkıma karşı çıkacaklarını söylediler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@