Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Krizi: Güngören Belediyesi Tapumu Ver

Vatandaşların yoğun itirazları sonucunda Güngören Belediyesi Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hakkında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Krizi: Güngören Belediyesi Tapumu Ver

İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecinin en sorunlu ilerlediği bölgeler arasında yer alan Güngören Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi sürecinde bu seferde tapu krizi yaşandı.

Tozkoparan Mahallesinde evi olan vatandaşlar Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını gerekçe göstererek tapularını iade isterlerken süreçte iptal edilen aboneliklerin yeniden bağlanmaya başlandığı belirtildi.

TOZKOPARAN MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ SON DURUM NE?

Ne yazık ki İstanbul'un pek çok bölgesinde olduğu gibi Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde de sıkıntılar yaşanmış, süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da devreye girerek bölge hakkında yeni kararlar alınmıştı. Resmi Gazete ile yayımlanan Bakanlık kararı ile bölge Riskli alan ilan edilmiş, süreç hızlandırılmıştı.

Bazı kişilerin anlaşarak evlerini boşaltması üzerine bazı ev sahipleri rant iddiaları ile karara itiraz etmiş, süreç yargıya taşınmıştı. Tahliye için belirlenen sürenin dolması üzerine mahallede içerisinde oturan kişilerin olmasına rağmen yasal süreç gereği elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi aboneliklerin iptalleri de başlamıştı.

Mahalleli tarafından nöbet tutulmaya başlanan sokaklarda pek çok eylem yapılmış kentsel dönüşüm kararına itiraz edilmişti. Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı sonrasında Tozkoparan Mahallesi sakinleri bugünde sosyal medya üzerinden tapuları için yeni mücadele başlattı.

Tapumu Geri Ver Güngören Belediyesi tagı ile başlatılan gündem etkinliğine çok sayıda mahalle sakini katılırken verilen yargı kararı hatırlatılarak tapuların acil olarak geri dağıtılması ve mahkeme kararına uyulması yönünde paylaşımlar yapıldı.

SONRAKİ HABER