Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Mağdurları Eylem Yaptı: Yerinde Dönüşüm İstiyoruz!

İstanbul'un en önemli kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hakkında çalışmalar tüm hızı ile devam ederken yıkım çalışmalarının başlaması üzerine eylemler de başladı. Kentsel dönüşüm yıkım kararı için konutlarda aboneliklerin iptal etmesi tepki çekerken kendilerine Tozkoparan kentsel dönüşüm mağdurları adı veren kişiler bugün Barış Parkında buluştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 12.06.2021 - 16:01 12.06.2021 - 16:01

Tozkoparan Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hakkında bugün Barış Parkı'nda Halk Buluşması gerçekleşti. Kentsel dönüşüm projesi ile oturdukları evler hakkında yıkım kararı çıkan vatandaşların süreçte yaşadıkları mağduriyet ve sorunları dile getirdikleri toplantıya çok sayıda kişi katılırken projede yerinde dönüşüm çağrısı bir kere daha dile getirildi. 

TOZKOPARAN'I MAĞDUR ETMEYİN İLE TT OLDULAR! 

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında Tozkoporan Mahallesi riskli alan ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı. Karar sonrasında konut sahiplerine bakanlık tarafından tebligat gönderilmiş ve yıkım çalışmalarına başlanacağı için evleri boşaltmaları istenmişti. 

Süreçte Tozkoparan Mahallesi için yıkım işlemlerine başlanması adına içerisinde oturan kişilerin olmasına rağmen kanun gereği konutlarda doğalgaz, elektrik ve su abonelikleri iptal edilerek kapatılmıştı. Yaşananları eleştiren ve mağdur edildiklerini öne süren bazı mahalle sakinleri eylemlerini sürdürürken bugünde Barış Parkında bulaşarak bir kere daha tepkilerini dile getirdi. 

Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten mahalle sakinleri kesinlikle yerinde dönüşüm istediklerini belirterek yıkılan tek katlı binaların yerine çok katlı yüksek binaların yapıldığını belirterek buradan elde edilen gelirlerle kendilerinden bir fark alınmadan dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasını istedi. Vatandaşların bir bölümü rantsal dönüşüm yapıldığını iddia ederek sözleşme imzalamak istediklerini söyledi. Sık sık "evimize karşı ev istiyoruz" sloganları atan mahalleliler kendilerinden istenen yüksek fiyat farkı nedeni ile bu paraları ödemelerinin mümkün olmadığını söylediler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@