Trabzon Gümüşhane Arası Yolu 40 Dakika Kısaltacak! Yeni Zigana Tünelinde Işığa Son 90 Metre

Türkiye'nin dev ulaşım projeleri arasında yer alan Yeni Zigana Tüneli için çalışmalar tüm hızı ile devam ederken dev projede sona 90 metre kaldı.

Emlak Haberleri 25.12.2021 - 00:50 25.12.2021 - 00:50 Gülcan Özer

Türkiye'nin ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise ikinci en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Toplam 14,5 km uzunluğa sahip olan projede ışığı görmeye son 90 metre kaldığı açıklandı. 

Yapımı tamamlandığı dev proje Gümüşhane ve Trabzon arasındaki araçla ulaşımı 1,5 saatten sadece 40 dakikaya düşürecek. Dev projede kazı çalışmalarının yüzde 99 oranında tamamlandığı açıklanırken Karayolları 10. Bölge Müdürü Mehmet Aşık projenin şantiye alanında çalışmaları denetledi 

ZİGANA TÜNELİNDE SON DURUM NE?

Yapılan tünelin Avrupa'nın ve Türkiye'nin en uzun tüneli olduğunu belirten Aşık "Tünelde kazı çalışmaları yüzde 99 mertebesine ulaştı. Çok yakın bir zamanda tünelde ışığı göreceğiz. Yeni Zigana Tüneli, Türkiye ve Avrupa’nın en uzun tüneli olmakla birlikte bunun yanında Türkiye’de yine karayolları tünellerinde ilk defa düşey şaft ile birlikte havalandırma sistemi teşkil edilecek" tünelde ışığı görmeye çok yaklaştıklarını söyledi.

zigana tüneli son durumu

Kazısı tamamlanan yerlerde imalatın nihai beton kaplaması ile devam ettiğini belirten Aşık bu bölümde de inşaat sürecinde toplamda yüzde 77'lik bölümü tamamladıklarını dile getirdi. 

ZİGANA TÜNELİ NE ZAMAN BİTECEK, AÇILACAK?

Zigana tüneli inşaatının planlandığı şekilde ilerlemesi ve bir aksilik yaşanmaması durumunda 2022 yıl sonunda tamamlanacağını belirten Aşık tünel kazısında ışığı görmek için son 90 metrelik bir kazı bölümü kaldığını dile getirdi. Tünel tamamlandığında iki şehir arasındaki ulaşım sadece 40 dakikaya düşecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@