Trabzon ve Giresun İçin Korona Mücadelesi Kapsamında İlave Kısıtlamalar Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurduğu tabloda, 8 ve 14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en yüksek vaka sayısının görüldüğü yerleri Trabzon ve Giresun olarak verdi.

Trabzon ve Giresun İçin Korona Mücadelesi Kapsamında İlave Kısıtlamalar Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurduğu tabloda, 8 ve 14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en yüksek vaka sayısının görüldüğü yerleri Trabzon ve Giresun olarak verdi. İlk 5’te yer alan bu illerde artık ek kısıtlama tedbirleri alınıyor. Giresun’un ardından Trabzon’da da köy ve mahallelerden çıkışlar artık yasaklandı.

Ek Kısıtlama Niye Geldi?

Kentlerde özellikle Trabzonspor maçının olduğu günlerde bir araya toplanan gurupların televizyonda birlikte maç izlediklerinin duyulması ile birlikte, köyler içinde de denetimler yoğunlaştı.

Sağlık Bakanlığını resmi web adresinden de bilgisi sunulan Covid-19 vaka sayılarının yoğunluğu belirten ölçüm tablosuna göre, İlk 5 sırada Karadeniz Bölgesi illeri yer alıyor. Bunlar Trabzon, Rize, Giresun, Samsun ve Ordu olarak belirlendiler. Buna göre Trabzon’da haftada 1.851 günde ise 264 pozitif vaka tespit edildi.

Karadeniz bölgesinde ise çalışmalarına tam hız ile devam eden filyasyon ekipleri son günlerde en fazla cenaze namazlarının, taziyelerin ve aile ev ziyaretinin bu bölgelerde yükseldiğini belirttiler. Bu gibi tablolar ile karşılaşan ekipler ise yayılımın artmasından korku duyuyorlar. Çünkü bu gibi bir dönemde sosyal mesafenin önemi herkes tarafından biliniyor.

Kasabalardan Çıkış Yasak!

Vaka sayılarının bu illerde hızla artmasına bağlı olarak ek tedbirler geldi. Artık kasabalarda olanlar merkez bölgelere her istediklerinde seyahat edemeyecekler. Cadde ve sokaklarda ise arttırılan polisler ile denetim sağlanacak. Hayat Eve Sığar ile HES kodunu gösteremeyen vatandaşlar evlerine geri dönecekler. Kısıtlama kapsamında ilçe geçişlerine, köylere yeni insan girmesine, mahallerden çıkılmasına izin verilmeyecek.

İlk defa bu kadar yoğun bir oranda kısıtlama yapılması ise bölge halkını da endişelendirdi, Sağlık görevlileri halkı kurallara uymaya davet ettiler. Özellikle akraba ziyaretlerinin ve maç izleme etkinliklerinin hala devam ettiği köylerde artık polis denetimi ile daha sıkı bir düzenin sağlanması amaçlanıyor.