Trafiğe Çıkan Herkesi İlgilendiriyor! O Kural Değişiyor...

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından otobanda hız sınırı rakamlarının değişeceği ilan edilmişti. Son durum ne?

Gündem 26.07.2021 - 15:35 26.07.2021 - 15:48 Gülcan Özer

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklaması ile otobanda hız sınırı rakamlarının değiştireleceğini duyurmuştu. Son dönemde yeni yapılan otoyolların sayılarının artması ile beraber otoyollarda hız sınırı 2021 rakamları da gündeme taşınmıştı. 

Yapılan yolların tehlikeli olmayacak şekilde şu anki sınırlardan daha yüksek rakamlarla yolculuk yapmaya müsait olması nedeniyle gündeme getirilen yeni hız sınırları konusunda Bakan Soylu düzenleme yapılacağını ilan etmişti. Süreçte gelecek müjde beklenirken olası senaryolarda masaya yatırıldı. 

OTOYOLLARDA YENİ HIZ SINIRI KAÇ KM OLACAK?

Trafiğe çıkan herkesi ilgilendiren yeni hız sınırı rakamları hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamasında "Bizim sürat kilometremiz 120'dir, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometredir. Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar" diyerek yeni bir çalışma yapıldığını resmen ilan etmişti. 

Benzer yollara sahip olan Avrupa ülkelerinde hız sınırsız otobanlar dahi bulunurken Türkiye'de ise bu rakamın 20  KM/S artabileceği belirtiliyor. 

otobanda-hız-sınrıı-2021

BAZI MARKALAR KENDİLERİ HIZ SINIRI UYGULUYOR! 

Uluslararası araç markaları kendileri de hız sınırı uyguluyorlar. Pek çok araç  modeli artık belirli bir hızın üstüne çıkamayacak şekilde araçlarını programlarken örneğin Volvo markalı arabalar saatte en fazla 180 km hız yapabilecek şekilde piyasaya sürülüyor. 

Bazı sürücüler mevcut hız sınırlarının yeterli olduğu konusunda hem fikir olurken özellikle de çevreciler hız limitlerinin arttırılmasına şiddetle karşı çıkıyor. Sınırsız hızın sınırsız tüketim anlamına geldiğini savunan çevreciler araçların daha fazla yakıt tüketimi nedeni ile çevreyi daha fazla kirleteceklerini savunuyorlar. 

Şu anda Türkiye'de geçerli olan hız sınırları dahilinde otomobil yerleşim yerlerinde en fazla 50 KM/S hız yapabilirken bu hız sınırı şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 KM/S, Bölünmüş yollarda 110 KM/S ve otoyollarda ise 120 KM/S olarak uygulanıyor. 

Motosikletler için hız sınırı rakamları ise yerleşim yerlerinde en fazla 50 KM/S, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 80 KM/S, Bölünmüş yollarda 90 KM/S olarak uygulanıyor. Otoyollarda hız sınırı ise motosikletler için 100 KM/S ile sınırlandırılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@