Trafik Güvenliğini Artıracak Projenin Pilot Uygulaması Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından trafik güvenliğini artıracak projenin pilot uygulaması Konya'da başladı. Proje detayları haberimizde.

Gündem 05.05.2022 - 16:23 05.05.2022 - 16:23 Gülşah Konuk Akın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Trafik Güvenliği Analiz Platformu, trafik kazalarını azaltırken trafik güvenliğimim de artırılmasını sağlayacak. Bakanlık tarafından 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında pilot uygulama için çalışmalara başlandı. Pilot uygulamaların ana teması, şehirlerin ortak sorunu olan, şehrin içinde barındırdığı pek çok unsur ile doğrudan temasta olan ulaşım olarak belirlendi. Bu kapsamda 2022 ve 2023 yıllarında bakanlık tarafından ulaşıma yönelik projelere gerçekleştirilecek.

çevre-bakanlığı-prpje

TRAFİK GÜVENLİĞİ ANALİZ PLATFORMU
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı' tarafından uygulanacak projede akıllı ulaşım unsurları kullanılarak ve seyahat sürelerinin kısaltılması, ulaşımın daha konforlu hale gelmesi, can ve mal güvenliğinin korunması, trafik güvenliğine yönelik karar destek mekanizmasının oluşturulması hedefleniyor. Yol alt yapısı, trafik bilgileri, hava koşulları, kaza verileri gibi yol güvenliğine dair farklı kurumlar tek merkezde toplanacak.

trafik-güvenliği

Daha önce meydana gelen kazalar, yol durumları ve mevsim koşulları gibi trafik güvenliği ile ilişkili veriler analiz edilecek. Kaza unsurlarının birbiriyle bağlantıları ve kaza nedenleri yapay zeka teknolojileri ile değerlendirilecek.  Projenin pilot uygulaması Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından test edilecek. Proje ile ülke genelinde trafik kazalarının azaltılması, trafikte güvenliğin artırılması, veriye dayalı sistemlere de destek sağlanması hedefleniyor. Pilot uygulamanın test aşaması sona erdikten sonra elde edilen sonuçlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından incelenecek ve değerlendirilecek.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@