Trafik Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

Trafik sigortası takibi araç sahibi her vatandaşın dikkatle üzerinden durması gereken bir konudur. Trafik sigortası olmayan ya da sigorta zamanı geçtiği halde yenileme yapılmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigorta sorgulama için yararlanılabilecek güncel bilgiler ve detaylar haberimizde anlatılmıştır.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 06.12.2019 - 11:54 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Trafik sigortası takibi araç sahibi her vatandaşın dikkatle üzerinden durması gereken bir konudur. Trafik sigortası olmayan ya da sigorta zamanı geçtiği halde yenileme yapılmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigorta sorgulama için yararlanılabilecek güncel bilgiler ve detaylar haberimizde anlatılmıştır.

Trafik sigortası takibi araç sahibi her vatandaşın dikkatle üzerinden durması gereken bir konudur. Trafik sigortası sorgulama işlemi ihmali sonunda aracın sigorta süresi geçirildiği takdirde, bahse konu araç trafik kuralları uyarınca ‘’Ağır Kusurlu’’ sayılır. Trafik sigortası olmayan ya da sigorta zamanı geçtiği halde yenileme yapılmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır.Kayıtlardan yapılan sorgulama sonucu ilgili araç sahibi aracı trafiğe çıkmasa dahi trafik cezası ödemek zorunda kalabilir. Trafik sigortası yapılmamış araç için muayene randevusu da alınamaz.E-Devlet Üzerinden Trafik Sigortası SorgulamaTrafik sigortası sorgulaması için E-devlet kullanılması sağlıklı sonuç elde edilmesine yardımcı olur. E-devlet kapısı üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • İlk önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapılır.

 • Daha sonra ana sayfa üzerinden TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgileri ilgili yerlere yazılarak siteye giriş yapılır.

 • Ekranda açılan sayfa üzerinden ‘’Sigorta Bilgi Merkezi’’ ne (SBM) giriş yapılır.

 • ‘’Sigorta Bilgi Merkezi sayfasından’’ ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ yazısına tıklanır.

 • Ekranda araç sigortası ile ilgili bütün bilgiler görüntülenir.Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) Üzerinden Trafik Sigorta SorgulamaTrafik sigorta sorgulaması için SBM web sitesi kullanılabilir.Bu yöntemle genel bilgiler öğrenilmek isteniyorsa ‘’Trafik Poliçe Sorgulama’’ yazısına tıklanarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Sorgulama yapmak isteyen kişi kendi tercihine göre aşağıdaki şıklardan herhangi birinde istenen bilgileri girerek sorgulama yapabilir. İlgili seçenekler şunlardır:
 • TC kimlik numarası ve araca ait plaka numarası ile sorgulama,

 • Araç sahibinin vergi kimlik numarası ve araca ait plaka numarası sorgulama,

 • İlgili araca ait sigorta bilgileri ile sorgulamadır.Bu yöntemler ile yapılan sorgulama sonucu, araç trafik poliçe bilgileri ekranda görünür.E-devlet ve SBM sitelerinden trafik sigortası sorgulama işlemleri için ücret ödenmez.Sigorta sorgulama sonucu elde edilebilecek bilgiler şunlardır:
 • Sorgulama yapılan araca ait hasar bilgileri,
 • Sorgulama yapılan aracın değişen parça bilgileri,

 • Sorgulama yapılan araca ait trafik ve/veya kasko poliçe bilgileri,

 • Sorgulama yapılan araç daha önce herhangi bir kazaya karışmış ise, ilgili kaza tespit tutanağı bilgileridir.Trafik Sigorta Sorgulama İçin Çağrı Merkezi AranmasıÇağrı merkezi numarası üzerinden de trafik sigorta sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Trafik sigorta sorgulama için aranabilecek çağrı merkezi numarası 118 90 Alo Hasar’dır. Çağrı merkezi üzerinden trafik sigorta sorgulama sonucu bilgi verilmesi için aracın şasi numarası veya araç plaka numarası bilgisi istenmektedir. Sorgulama sonucu ulaşılan bilgiler şunlardır:
 • Trafik poliçesinin olup olmadığı,

 • Trafik sigorta poliçesinin bitiş tarihi,

 • Trafik sigorta poliçesi iptal edilmiş ise iptal tarihidir.5664’den Trafik Sigortası SorgulamaTrafik sigortası için 5664’e kısa mesaj yollanabilir. 5664’e SMS yollanarak kapsamlı bilgiler edinilebilir. Bütün cep telefonu operatörlerinden 5664’e SMS yollanabilir. Bu hizmetten bütün operatörler üzerinden yapılan aramalarla 7 TL ücret karşılığı yararlanılabilir. Bu yöntemle ulaşılabilecek bilgiler şunlardır:
 • Aracın trafik poliçesinin olup olmadığı, trafik poliçesi var ise poliçeye ait detaylı bilgiler.

 • Eğer sorgulama yapılan araç daha önce kaza yapmış ise, kaza tespit tutanağı ve araca ait hasar geçmişidir.Trafik sigorta sorgulama için yararlanılabilecek güncel bilgiler bunlardır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@