Trendyol Kuryeleri İsyan Bayrağını Çekti: 'Ölmek Var Dönmek Yok!'

Trendyol kuryeleri maaşlarına yapılan yüzde 11'lik zamma karşı çıkarak greve başladı. Olumsuz çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen kuryeler, Trendyol binası önünde toplanarak eylem yaptı.

Gündem 26.01.2022 - 11:44 26.01.2022 - 11:44 Büşra Uluşen

Pandemi dönemi ile birlikte market alışverişlerinin yerini online alışverişler aldı. İnternet siteleri market ürünlerini kuryeler aracılığıyla vatandaşa dakikalar içerisinde ulaştırıyor. Ancak zaten zor şartlar altında çalışan kuryeler bir de emeklerinin karşılığını alamıyor. 

Trendyol'da çalışan sözleşmeli teslimatçılar, maaşlarına yapılan yüzde 11 oranındaki zam için İstanbul Maslak'taki binası önünde toplandı. Trendyol Express çalışanları verilen zam oranını yetersiz bularak ülke genelinde kontak kapatma kararı aldı. Trendyol yetkilileri, teslimat çalışanlarını aylık 10 bin liranın altında kalmadığını savunurken, çalışanlar ise masraflar çıkarıldığında kendilerine sadece 4 bin lira kaldığını söyledi. 

Trendyol, piyasada ilk zammı yapan e-ticaret sitesi olarak öne çıkıyor ancak Trendyol Express çalışanları durumdan hiç memnun değil. 

TRENDYOL KURYELERİ GREVE BAŞLADI

Trendyol'un İstanbul Maslak'ta bulunan binası önünde toplanan Trendyol kuryeler, sosyal medya üzerinden birleşerek düşük zamma isyan etti. Twitter'da ayaklanan kuryeler ''Biz karda kışta sokaklarda olmayı değil işimizin başında olmayı isitiyoruz. Ancak enflasyon ve zamlar göze alındığında Trendyol'un yüzde 11'lik zam kararı ile kendimiz, ailemiz ve çocuklarımız için bir gelecek göremiyoruz. bu nedenle yarın tüm yurtta şube açılış saatlerinde toplanıyoruz. Kontak açmıyoruz, yük indirmiyoruz'' diyerek tepkilerini belirtti.

trendyol kurye zam

Trendyol çalışanları taleplerine karşılık olumlu bir adım atılmadığı takdirde tüm yurttaki büyük kent meydanlarında toplanarak eylem yapacaklarını dile getirdi. 

55 BİN LİRA CEZA ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Trendyol Express çalışanlarının işe başlarken 2 yıllık sözleşme imzaladığı ancak 2 yılın sonunda işten çıkmak isterse Trendyol'a 55 bin lira ceza ödemek zorunda kaldığı iddia edildi. 

Kuryeler tamamlama ücretine yüzde 50 zam yapılmasını, hakkını arayan çalışanların iş akdinin feshedilmemesini ve uygulanan mobbingin sonlandırılmasını talep ediyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@