TRT Bandrol Ücretlerini Arttıran Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı! Hangi Cihazlar İçin Ne Kadar Artış Yapıldı?

TRT bandrolü tarifeleri Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yenilendi. Çeşitli görsel ve işitsel cihazlarda yüzde 2’lik TRT bandrolü artışı yapıldı. 

Finans 26.05.2022 - 02:10 26.05.2022 - 02:10 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Görsel ve/veya İşitsel Yayınları Alabilen Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yayımlandı. Buna göre çeşitli görsel ve işitsel cihazlardan alınan TRT bandrolü ücretlerinde yenileme yapıldı. 

Yayımlanan kararda bandrole tabi eşyanın cins ve gümrük tarife istatistik pozisyonları (GTİP) listesinde de değişiklik yapıldı. Hangi cihaz için ne kadar TRT bandrolü ödeneceğine dair liste güncellendi. 

BANDROL ORANLARINDA GÜNCELLEME YAPILDI

Bandrol alınan cihazlar ile bu cihazların bandrol oranları liste halinde yayımlanarak kamuoyuna duyuruldu. İlave bir yazılım veya donanım desteği olsun veya olmasın doğrudan internet üzerinden veya başka bir yöntemle her türlü görsel ve işitsel yayınları alabilen cihazların bandrol tarifelerinde değişikliğe gidildi. 

HANGİ CİHAZDAN NE KADAR TRT BANDROLÜ ALINACAK?

Resmi Gazete ile yayınlanan karar ile televizyonlar, video kameralar ve radyolar üzerinden alınan yüzde 16 oranındaki TRT bandrolü ücreti sabit bırakıldı. Cep telefonlarından alınan yüzde 10 TRT bandrolü ücreti yüzde 12’ye yükseltildi. Akıllı kol saatlerinden tahsil edilen yüzde 8’lik bandrol oranı da yüzde 14’e yükseltildi. Bilgisayar ve tablette yüzde 2 olan bandrol oranı ise yüzde 4’e yükseltildi.

TRT BANDROLÜ ORANI ARTTIRILAN DİĞER CİHAZLAR

Diğer cihazlar kategorisinde yer alan cihazların TRT bandrolü tarifeleri de yüzde 8’den yüzde 14’e yükseltildi. Buna göre radyolu veya TV’li ışıldak, Radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adım sayar, radyolu kalemler, radyo veya tV’ye sahip banyo sistemleri, navigasyon cihazları, radyo veya TV eklentisi olan koşu bantları, radyo veya TV eklentisi olan buzdolapları, DVD-VCD Player ve benzerleri, ev sinema sistemleri, navigasyonlu multimedya cihazları, cep tipi MP3 / MP4 çalar ve benzerlerinin TRT badrol ücretleri arttırıldı. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@