TRT Netflix'e Alternatif Dijital Platform İnşa Ediyor

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı yaptığı açıklamada 2013 yılında TRT'nin Netflix'e alternatif bir dijital platform inşa edeceği bilgisini verdi.

Teknoloji 09.05.2022 - 09:25 09.05.2022 - 09:25 Gülşah Konuk Akın

Son yıllarda Netflix, Blu TV, Amazon Prime, Exxen, Disney Plus gibi dijital platformlar oldukça popüler. Popüler dijital platformların ardından şimdi de TRT'den bir hamle geldi. 2023 yılında dijital platformlar arasında yerini alacak TRT'nin projesini TRT Genel Müdürü Sobacı açıkladı.

TRT Genel Müdürü Sobacı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlemem forumda Dezenformasyon Çağında Kamu Yayıncılığı konusunda bir konuşma yaptı. Sosyal medyanın bilgi ve haber kaynağı olmasının yanı sıra dezenformasyon ve manipülasyonun da yoğun olduğu alan haline geldiğini vurguladı.

trt-genel-müdürü

TRT'DEN SÜRPRİZ DİJİTAL PLATFORM AÇIKLAMASI

TRT'nin 2023 yılında Netflix'e alternatif bir dijital platform üzerinde çalıştığını, gençlik platformu kuracağını, filmler ile oyunlara da yatırım yapmaya devam edeceğini de TRT Genel Müdürü Sobacı açıkladı. Dezenformasyonun sadece tek bir haberde olmadığına dikkat çeken Sobacı, film, belgesel, animasyon ve mobil uygulamalarda da dezenformasyon olduğunu belirtti. İnsanların yayımlanan film, belgesel ya da sosyal medya ile önceden tasarlanan düşünme tarzına yönlendirildiğini söyledi.

sosyal-medya-dezenformasyon

Küresel sistemin krizde olduğuna dikkat çeken Sobacı: "Kamu yayıncısı olarak, küresel sistemin krizde olduğunu ilan etmek zorundasınız. Cumhurbaşkanımız da küresel sistemin krizde olduğunu söylüyor. Tabiri caizse 'Kral çıplak' diyor. Küresel sistemin krizde olduğu bir dönemde, ülke olarak iddialarınızı hem ulusal hem de uluslararası alanda daha iyi anlatmak zorundasınız. Küresel sistemini krizlerinin ülkemize olan etkilerini bertaraf etmek zorundasınız. En nihayetinde devletle millet arasındaki ilişkiyi güçlendirmek zorundasınız." ifadelerini kullandı.

Her geçen gün doğru bilgiye ihtiyacın arttığını söyleyen Sobacı, kamu yayıncılarının ya da özel yayın gruplarının doğru bilgi verebileceğini fakat özel yayın gruplarının kar amacıyla hareket etmeleri nedeniyle onlardan bunu beklemenin doğru olmadığına değindi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@