TSK'dan Son Dakika Afrin Harekatı Açıklaması

Türk Silahlı kuvvetlerinin Afrin’e yönelik sürdürdüğü “Zeytin Dalı” operasyonundan son dakika açıklaması geldi.

TSK'dan Son Dakika Afrin Harekatı Açıklaması

Türk Silahlı kuvvetlerinin Afrin’e yönelik sürdürdüğü “Zeytin Dalı” operasyonundan son dakika açıklaması geldi. Afrin harekatında şimdiye kadar bir çok terörist etkisiz hale getirilmiş ve bir çok terör örgütüne ait sığınaklar da o darmadağın edilmişti.

TSK'dan Son Dakika Afrin Harekatı Açıklaması - Resim 1

Afinden Son Dakika Gelen Haberler


Türk Silahlı kuvvetlerinin Afrin’e yönelik sürdürdüğü “Zeytin Dalı Harekatı” ndan son haberler ise dün geldi. Başta Darmık Dağı olmak üzere Afrin’in bir çok bölgesine yönelik yapılan operasyonda dün 78 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama açıklamada ise “Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili şu açıklamalar yer aldı: “Hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekati ile PKK/ KCK /PYD- YPG ve DEAŞ terör örgütlerini ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzi olmak olarak kullanılan 18 hedef imha edilmiştir. Harekata katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir. “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 78 PKK/ KCK /PYD- YPG ve DEAŞ terör götü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 olmuştur. Hava harekati ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

Operasyonda 13. Gün


Afrin’e yönelik Zeytindalı Operasyonu’nda 13. güne girildi. Türk Silahlı kuvvetlerince Zeytindalı Operasyonunda şu ana kadar 790 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Zeytin Dalı harekatına ilişkin yapılan açıklamada: “Operasyonda kimyasal biyolojik, mühimmat kullanılmamaktadır. Hareket alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar hedef arasında değildir.” Dedi.

Antik Kent Yalanı


Önce ki gün Suriye Kültür Bakanlığı’na bağlı Antik Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatında tarihi eserleri hedef aldığını bu kapsamda son olarak Ain Dara tapınağının zarar gördüğünü” iddia etmişti.

Suriye’nin iddiası karşında Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklama yaptı da şu şekilde geldi: “Operasyonda kimyasal biyolojik, mühimmat kullanılmamaktadır. Hareket alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar hedef arasında değildir.” Dedi.