Tsunami Geliyor Felakete Gidiyoruz Diyen Dolar Kahini Remzi Özdemir'den Dolar Kuru Kaç TL Olur Yorumu!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Remzi Özdemir yine çok çarpıcı bir analiz ile ses getirdi. Dolar  kurunda tsunaminin geldiğini söyleyen Remzi Özdemir vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

Finans 10.11.2021 - 22:34 10.11.2021 - 22:34 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde kritik gelişmeler eşliğinde çok çarpıcı veri akışları gelmeye devam ediyor. Dolar kuru ABD'den gelen veri akışları ile 9,80 TL barajını da aştı. Bunun üzerine herkes bundan sonra ne olacak sorusuna cevap aramaya başladı. Dolar kuru ile alakalı yaptığı tahminlerle bugüne kadar hedefi gözü kapalı 12'den vuran ekonomist Remzi Özdemir şok bir analizle herkesi şaşırttı. 

TSUNAMİ GELİYOR VE BİZ SADECE SEYREDİYORUZ

Dolar kurunda tsunaminin geldiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunda tsunamiyi bize bir şey olmaz diyerek seyrediyoruz. Merkez Bankası umursamazsa, ekonomi yönetimi duyarsız kalırsa vatandaş da tsunaminin yeterince farkında olmaz. Evet baraj yıkıldı ve tsunaminin dalgaları hızla bize doğru geliyor ama farkında değiliz. Faizler indirilmeden önce devlet yüzde 17 ile borçlanırken faiz indirimden sonra yüzde 19 ile borçlandı. Merkez Bankası faizi düşürse de devletin faiz yükü düşmüyor aksine artıyor. Burada da 5 tane müteahhit kazançlı çıkıyor.” dedi.

dolar yorumu remzi özdemir son dakika

BÜYÜK MÜTEAHHİTLER KAZANÇLI ÇIKIYOR

Konut kredisi faizlerinin düşmesinin vatandaşa bir faydasının olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “İnsanlar konut kredisi faizleri düğşünce seviniyorlar. İşte faizler düştü talep artacak ve benim konutumun fiyatı 100 Bin TL yukarıya çıkacak diyorlar. Senin ülke ekonomin zarara uğruyor 100 Bin TL kazansan kara mı geçeceksin. Bu kadar küçük düşünmek ile ne yapabilirsin. Elbette kazançlı çıkanlar da var. Onlar da büyük müteahhitler.” ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİP TÜRK LİRASININ KIRILGANLIKLARINI ARTTIRDIK

Merkez Bankası'nın faiz indirimi politikasının Yanlış olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Büyük bir tsunami Türk lirasına doğru yaklaşıyor ve biz hala savunmasızız ve halen daha herhangi bir şey yapmıyoruz. Çevremizdeki ülkelerde merkez bankaları faiz arttırıyorlar. Romanya Merkez Bankası da faiz artırımı yaptı. Bunun gerekçesinde de enflasyonun sadece Romanya'nın sorunu olmadığı ve küresel bir mesele olduğu, Romanya para birimini korumak için de faiz artırmak zorundayız dediler. Peki biz ne yaptık? Faiz indirip Türk lirasındaki kırılganlıkları çok daha fazla arttırdık.” şeklinde konuştu.

GÖZ GÖRE GÖRE FELAKETE GİDİYORUZ

Geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Türkiye ekonomisinin kırılganlığını faiz indirimleri ile zirveye çıkarttık. Bugün ABD'den gelen verilerle dolar kuru neden hemen fırladı? Neden dolar kuru 9,90 TL'ye doğru gidiyor? Çünkü Türk lirasının takati kalmadı, dayanacak gücü yok. En küçük veri akışı ile paraşütsüz düşüşe geçiyor. Bizim gördüğümüzü Merkez Bankası görmüyor mu? Bu ülkede aklı başında iktisatçı yok mu? Elbette var ama inat uğruna göz göre göre felakete doğru gidiyoruz. Artık geriye dönüşü olmayan bir yola girdik.” dedi.

remzi özdemir dolar yorumu-2

YARINLAR ÇOK DAHA KÖTÜ OLACAK!

Türkiye'de üretim zincirinde büyük bir kriz olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “KOBİ'ler şu anda batık durumda. En büyük banka yapılandırmaları KOBİ yapılandırmaları olduğunu görüyoruz. KOBİ dolar kurunun kurbanı oldu. KOBİ'ler şu anda kredi borçlarını ödeyebilmek için günü geçiriyorlar. Bu da Türkiye'de üretimi düşürüyor. Türkiye'de üretim büyük fabrikalardan daha çok KOBİ'ler tarafından yapılıyor. Şimdi bir de tedarik sorunu başladı. Bu sorunlar bir süre sonra üretim sorununu getirecek. Market zincirlerinde rafların boş kaldığını görürsek şaşırmayalım. Yarınların çok daha kötü olacağından emin olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞA DOLAR VE TASARRUF ÖNERİSİ

Dolar kurunun yükselip yükselmeyeceğinin mesele olmaktan çıktığını söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunun artık yükselecek mi yoksa düşecek mi noktasını ülke olarak aştık. Bundan sonra dolar kuru füze gibi fırlayıp gider. Ancak arada soluk almak için hız keser. Ben insanlara artık doları filan bırakıp cebindeki son kuruşu bile harcamadan tasarruf etmelerini öneriyorum. Vatandaşlar doğal gaz veya elektrik faturaları için para stoklamaya başlasınlar. Dolar kuru 11 TL veya 12 TL olduğunda ne kadar fakirleşeceğimizi göreceğiz. Bunun için de artık yatırımı değil borçlarımızı nasıl öderiz meselesine kafa yormamız gerekecek.” şeklinde konuştu. 

Not: Haberde yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradan yola çıkılarak yatırım kararı alınmaması gerekir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@