TÜDKİYEB Başkanı Et Fiyatlarındaki Farkın Araştırılması İçin Çağrıda Bulundu

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, kırmızı et fiyatlarının market ile üretici arasında farklı olduğunu söyleyerek bu farkın araştırılması için çağrıda bulundu.

Gündem 19.04.2022 - 15:43 19.04.2022 - 15:43 Gülşah Konuk Akın

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, hayvancılık sektörü ile et fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Üretici ile markette bulunan et fiyatlarının farklı olduğunu söyleyen Çelik, bu farkın araştırılması için çağrıda bulundu. 

ÜRETİCİNİN BELİ BÜKÜLÜYOR, TÜKETİCİ MAĞDUR
Fiyat etiketlerinin her gün değiştiğini söyleyen Çelik, bu durumun üreticinin belini büktüğünü, tüketiciyi ise mağdur ettiğini ifade etti. Sahada, tarlada olan fiyatlar ile market fiyatları arasındaki farkın üzücü olduğunu söyleyerek: "Et ve Süt Kurumu yakın tarihte et fiyatlarına bir müdahalede bulundu, fiyatlar düşürüldü. Kurumun satış mağazalarının artırılmasını istiyoruz. 18 satış mağazası yeterli değil." dedi.

Bazı bölgelerde karkas et satışının 100 TL, bazı bölgelerde ise 60 TL olduğunu söyleyen Çelik, bu etlerin markete geldiği zaman 150-200 TL'den satıldığını, pirzolanın kilosunun 130 lirayı, kuşbaşının ise 110 lirayı geçmemesi gerektiğini belirtti.  

et

CİDDİ TEDBİRLER ALINMASI GEREKİYOR
Üreticinin elinden çıkan fiyat ile markette satılan fiyat arasındaki farkın incelemeye alınmasını gerektiğini, zincir marketlerin satın alma müdürlerinin denetim altına alınması gerektiğini, bunların aracılarla ortak çalıştığını, market sahibinden çok aracının kazandığını söyledi. 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BAŞINA 250 LİRA PRİM DESTEĞİ VERİLMESİ GEREKİYOR
Çelik açıklamalarında hayvan başına verilen desteğin küçükbaş hayvanlar için de verilmesi gerektiğini, bu desteğin hayvan başına 250 lira olmasını gerektiğini, anaç koyun keçi desteğinin 80 liraya çıkarılması gerektiğini söyledi. Çobanların sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödeneceğinin müjdesinin kısmen verildiğini söyleyerek bu çalışmanın sonuçlandırılıp hayata geçirilmesini istediklerini açıkladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@