Tuğla Fiyatlarında Son Durum Ne? Ocak 2022 Tuğla Fiyatları Yeni Liste!

İnşaat sektöründe maliyet araştırmaları yapılırken fiyatları en çok merak edilen ürünler arasında tuğla geliyor. Tuğla fiyatları ne kadar oldu? Tuğla fiyatlarına zam yapıldı mı?

Emlak Haberleri 20.01.2022 - 19:40 20.01.2022 - 19:40 Engin Uzunoğlu

İnşaat sektöründe maliyetlerde meydana gelen fahiş artıuşlar önemli bir kriz nedeni olmaya devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinden inşaat maliyetlerinde yüzde 300'lere dayanan maliyet artışları meydana geldi. Bu maliyet artışlarının ana sebebi de inşaat yapı malzemelerine gelen zamlardan kaynaklanıyor. İnşaat yapı malzemeleri içerisinde fiyatı en sık değişen yapı malzemelerinden birisi de tıuğla oldu. Peki tuğla fiyatlarında son durum ne? Tuğla satın almak isteyenler hangi fiyatlarla karşılaşıyorlar?

TUĞLA FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Tuğla maliyetlerini tetikleyen önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Gelen son sektörel bilgilere göre fiyatlarda son günlerde ciddi bir değişim gerçekleşmedi. Bunun da en önemli sebebi olarak enerji ve işçilik maliyetlerindeki artışların henüz girdi maliyetlerine yansımaması olarak gösterildi. Ancak Şubat ayı itibariyle tuğla üretiminde gerek enerji zamları ve gerekse de işçilik maliyetlerindeki artışlar girdi maliyetine dönüşüp tuğla fiyatlarına zam olarak yansıyacak.

TUĞLA FİYATLARINDA BÖLGESEL ÜRETİM ETKİSİ

İnşaatların temel yapı malzemesi olan tuğla piyasasında bir bölgesellik hakim oluyor. Tuğla kullanımı yapacak inşaatlar bu yapı malzemesinin yüksek hacimli olmasından dolayı ekstra bir nakliye maliyeti ile karşılaşabiliyorlar. Bundan dolayı da tuğla üretiminde fahiş nakliye maliyetleri çıkmaması için bölgesel üretim yapılıyor. Bu da tuğla fiyatlarının üzerine ekstra maliyetler eklenmesine neden oluyor. ANcak bölgeden bölgeye ve hatta aynı bölge içerisinde şehirden şehire tuğla fiyatlarında farklılıklar olabiliyor.

TUĞLA SATIN ALIRKEN NAKLİYE PAZARLIĞI

Tuğla satın alımında en çok yapılan pazarlıklardan birisi de nakliye masraflarının kim tarafından karşılanacağı oluyor. Nakliye masrafları pazarlık konusu edilerek daha düşük maliyetler elde edilebiliyor. Bundan dolayı da tuğla satın alımlarında gerek şirketlerin ve gerekse de bireysel olarak inşaat yaptıracak olanların pazarlık kısmında bu detaya dikkat etmeleri avantajlarına olabiliyor.

TUĞLA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Tuğla fiyatlarının ne kadar olduğu oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunun için sabir bir fiyat listesi paylaşamıyoruz. Çünkü bölgeden bölgeye fiyat farklılıkları olabiliyor. Bundan dolayı farklı bölgelerden edinilen fiyatların ortalamasını fiyat listesi haline dönüştürüp yayınlıyoruz. Yaşadıkları şehirlerde tuğla satın almak isteyecek olanlar farklı fiyatlarla karşılaşabilirler. Bu fark tamamen bölgesellikten kaynaklanmaktadır. işte ortalama fiyatlarla tuğla fiyat listesi:

8,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 0,85 TL
10'luk Yatay Delikli Tuğla: 1 TL
13,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,15 TL
18,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,80 TL
19'luk Düşey Delikli Tuğla: 2 TL
20'lik Asmolen Tuğla: 3 TL
22,5'luk Asmolen Tuğla: 3,2 TL
25'lik Asmolen Tuğla: 3,40 TL
30'luk Asmolen Tuğla: 3,60 TL
19'luk Baca Tuğlası: 2,45 TL
25'lik Baca Tuğlası: 3,05 TL
30'luk Baca Tuğlası: 3,55 TL
35'lik Baca Tuğlası: 4,05 TL
14,5'luk İzo Tuğla: 3,10 TL
19,5'luk İzo Tuğla: 3,55 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@