TÜİK 2020 Büyüme Rakamları Raporunu Yayımladı, Türk Ekonomisi Çin'den Sonra İkinci Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK piyasalar tarafından merakla beklenen büyüme rakamlarını açıkladı.

TÜİK 2020 Büyüme Rakamları Raporunu Yayımladı, Türk Ekonomisi Çin'den Sonra İkinci Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK piyasalar tarafından merakla beklenen büyüme rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye ekonomisi pandemi krizine rağmen pozitif ayrıştı ve 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüme başarısını göstererek Çin'in ardından dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu.

2020 YILINDA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GAYRİ SAFİ YURT İÇİ HASILA 60 BİN 537 TL / 8 BİN 599 DOLAR OLDU !

Açıklanan rapora göre 2020 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 60 bin 537 TL, ABD doları cinsinden 8 bin 599 olarak hesaplandı.

GSYH dördüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,9 arttı.

TÜİK 2020 Büyüme Rakamları Raporunu Yayımladı, Türk Ekonomisi Çin'den Sonra İkinci Oldu - Resim 1

TÜRKİYE ÇİN'İN ARDINDAN EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİ OLDU!

Çin tarafından açıklanan yüzde 2,3 oranındaki büyüme rakamının ardından Türk ekonomisi açıklanan yüzde 1.8 oranındaki büyüme rakamı ile dünya genelinde en fazla büyüyen ikinci ekonomi olarak büyük dikkat çekti. Açıklanan büyüme paketinde Türkiye'nin sağlık sisteminin çökmemesi en önemli neden olarak gösterilirken yine kamu bankaları tarafından verilen ucuz kredi destek paketlerinin de önemi olduğu vurgulandı. Kredi ile gelen büyüme rakamları ekonomistleri ikiye bölerken açıklanan büyüme oranları sonrasında dolar kurunda yaşanan düşüş hızlandı.

Dolar kuru an itibari ile 7.3261 TL seviyesine çekilirken altın fiyatları da yükseldi. Türkiye ekonomisi 2020 yılının 4. çeyrekte yıllık yüzde 5,9 oranında büyüme gerçekleştirdi. Yatırımlar yüzde 6,5 oranında büyüme gösterirken hanehalkı harcamalarda ise büyüme yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Ekonomistler 2020 yılı için yüzde 2,3 oranında büyüme beklerken açıklanan yüzde 1,8 rakamı beklentilerin altında kalmış oldu.

SONRAKİ HABER