TÜİK 6 aylık enflasyon kesin rakam ne zaman belli olacak? Maaş artış oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran 2022 dönemi enflasyon oranları kaç Temmuz tarihinde açıklanacak? Emekli, memur, asgari ücret maaş artış oranının ilan edileceği tarih.

Finans 16.06.2022 - 15:59 16.06.2022 - 15:59 Mustafa Karagöz

Altı enflasyon oranları kamu kurumlarında çalışan memurların ne kadar maaş alacaklarının belirlenmesinde en önemli etmen olacak. Emekli sandığı kapsamında maaş alan memur emeklileri de, çalışan memurlar gibi enflasyon farkı zammı alacaklar. SSK ve Bağkur kapsamında emekli olan, dul yetim maaşı alan vatandaşlar ise enflasyon oranlarının tamamı kadar maaş zammı alacaklar. Asgari ücretliier için enflasyon oranları doğrudan maaş zammı için belirleyeci değil ancak ilan edilecek olağanüstü bir seviyede olması durumunda ek ara zam düzenlemesi gelebilir.

TÜİK 6 AYLIK ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

Memurlar ve memur emeklileri yüzde 7 net zam alacaklar. Ayrıca TÜİK tarafından ilan edilecek olan 6 enflasyon oranlarının yüzde 7.5'luk kısmının üzerinde kalan bölümü için enflasyon farkı alacaklar. Tüm kamu personelleri ve Emekli Sandığı emeklileri için bu hesaplama geçerli olacak. 

4A kapsamında SGK'ya prim ödeyen çalışanlar ile 4B kapsamında Bağkur esnaf ve tarım primi ödeyen vatandaşlar ise net zam almayacaklar. Bu vatandaşların maaşları doğrudan enflasyon oranları kadar olacak. 

SSK Bağkur ve Memur emeklilerinin maaşlarını dul veya yetim aylığı alan hak sahiplerinin maaşları da bu oranlarda artacak. 

Yılın ilk beş ayında enflasyon oranları...

Ocak 2022 dönemi TÜİK enflasyon oranı yüzde 11.10 bandında oldu. Şubat ayında açıklanan rakam yüzde 4.81 olurken Mart ayında enflasyon oranları ise yüzde 5.46 çıktı. Nisan 2022 döeninde ilan edilen enflasyon rakamu yüzde 7.25 olurken Mayıs ayında bu oran yüzde 2.98 olarak oluştu. 5 aylık enflasyon oranı yüzde 35.6 seviyesinde gerçekleşti. 

Bir sonraki veri

Türkiye İstatistik Kurumu bir sonraki veriyi yani Haziran 2022 dönemi enflasyon oranlarını 4 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak. Bu tarihte ilan edilecek enflasyon oranlarıyla 6 aylık enflasyon oranları ve maaş zammı tutarları belli olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@