TÜİK Açıkladı! Eylül 2021 Döneminin En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları Hangileri?

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Eylül 2021 raporu yayımlandı. Rapor ile Eylül ayının euro, dolar kuru, altın, mevduat faizi, Bist 100 bora ve DİBS getiri oranları açıklanmış oldu!

TÜİK Açıkladı! Eylül 2021 Döneminin En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları Hangileri?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Eylül 2021 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapor ile yatırım araçlarının Eylül ayı getirileri ve performansları da belirlenmiş oldu.

Yatırımcılar ve piyasalar tarafından yakından takip edilen rapor ile dolar kuru, euro kuru, altın fiyatları, mevduat faizi, BİST 100 endeksi ve DİBS için Yİ-ÜFE ve TÜFE üzerinden yatırım araçlarının aylık reel getiri oranları hesaplanıyor.

FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ AYLIK REEL GETİRİ ORANLARI, EYLÜL 2021 RAPORU YAYIMLANDI!

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde en yüksek aylık reel getiri, yüzde 0,24, TÜFE (tüketici fiyat endeksi) ile indirgendiğinde ise yüzde 0,53 oranlarıyla DİBS'de gerçekleşti. Yatırım araçlarının getiri oranları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; mevduat faizi (brüt) yüzde 0,31, Euro yüzde 0,73, dolar yüzde 0,74, külçe altın yüzde 0,96 ve BIST 100 endeksi yüzde 2,63 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi (brüt) yüzde 0,01, Euro yüzde 0,43, Amerikan doları yüzde 0,44, külçe altın yüzde 0,66 ve BIST 100 endeksi yüzde 2,34 oranlarında yatırımcısına kayıp yaşattı.

finansal-yatırım-araçlarının-eylül-ayı-getiri-oranları

Yatırım araçlarının son 3 aylık reel getiri oranları dikkate alındığında ise Devlet İç Borçlanma Seneti DİBS yine 1,32 oranındaki getirisi ile en çok getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Son 6 aylık getiri oranları rakamlarında ise külçe altın; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,67 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,49 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

SONRAKİ HABER