>

TÜİK Açıkladı: İnşaat Sektöründe Güven Kaybı Şubat Ayında Da Sürdü!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Şubat 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında Ocak ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 1,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,3 azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.KONUT KREDİSİ FAİZİ YÜKSELDİ, İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN KAYBETTİ! TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre inşaat sektöründe güven kaybı Şubat ayında da devam etti.

TÜİK Açıkladı: İnşaat Sektöründe Güven Kaybı Şubat Ayında Da Sürdü!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Şubat 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında Ocak ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 1,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,3 azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.

KONUT KREDİSİ FAİZİ YÜKSELDİ, İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN KAYBETTİ!

TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre inşaat sektöründe güven kaybı Şubat ayında da devam etti. İnşaat sektörü güven endeki Şubat ayında yüzde 1.3 oranında kayıp yaşarken 84,2 seviyesinden 83,1 seviyesine çekilmiş oldu.

İnşaat sektöründe yaşanan kaybın en önemli nedeni kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş olarak gösterildi. Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi desteği ile konut satış rakamları büyük bir hızla yükselmiş, rekor üzerine rekor kırmış, Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık konut satış rakamına ulaşılmıştı.

Ardından hem enflasyon rakamlarında hem de dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile zorunlu olarak Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılmış ve kredi faiz oranları yükseltilmeye başlanmıştı. Yaşanan yükseliş konut kredisi faiz oranlarını da etkilemişti. TÜİK Açıkladı: İnşaat Sektöründe Güven Kaybı Şubat Ayında Da Sürdü! - Resim 1

Haziran ayında yüzde 0.64 seviyesine kadar çekilen konut kredisi faiz oranları sonrasında yükselişe geçmiş, konut kredisi faizinde psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 0.99 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 seviyesine kadar yükselirken ev sahibi olmak isteyen kişiler yüksek faiz oranı nedeni ile yine beklemeye geçiş yaptı. Faiz oranları yükseldiği için sektörde yine talep düşüşü yaşanırken yaşanan bu olumsuzluklar güven endeksi rakamlarına da yansıdı ve geri çekilme yaşandı.